İtalyan hükümeti göçmenlerden 5 bin euro isteyecek

Avrupa bir önceki yıla göre yüzde 13 artışla rekor Göçmen geçişi ile karşı karşıya kaldı. Bu durumdan en çok etkilenen ülkelerden biri de İtalya oldu. Bu yıl içinde 123,800’den fazla düzensiz göçmenin geldiği ülke, son olarak 2016 yılında bu kadar yüksek rakamları görmüştü.

İtalya hükümeti, göçmenlerin iltica başvuruları değerlendirilirken sınır merkezlerinde gözaltında tutulmamaları için yaklaşık 5 bin Euro ödemeleri şartı getirdi.

İtalya İçişleri Bakanlığı kararnamesine göre İtalya’dan sığınma talep eden göçmenler, 4938 euro ödeme yapmaları halinde başvuru sonuçlarını özgür kalarak bekleyebilecek..

‘Mali garanti’ diye adlandırılan bu ödeme, İtalya’nın ‘güvenli’ olarak kategorize ettiği ülkelerden gelenlerden talep edilecek. Bu ülkelerden gelenlerin iltica başvurularının kabul edilmeme ihtimali daha yüksek.

Ödemeyi yapanların başvuruları maksimum 28 günlük hızlı süreçle değerlendirilecek bu süreyi gözaltına benzer koşulların olduğu sınır merkezlerinde geçirmeleri gerekmeyecek.

Tartışma çıkaran uygulama, İtalya hükümetinin göçmenlere ‘İnsan taciri’ gibi davrandığı gerekçesiyle tepkilere yol açtı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx