Hayvanların Yaşam Hakkını Koruyalım

Hayvanları korumak ve onların da sahip olduğu haklara yönelik farkındalık ortaya koymak maksadıyla her yıl 4 Ekim’de Hayvanları Koruma Günü kutlanmakta. Gerçekleşen etkinliklerde amaç evlerimizde, sokaklarımızda, çiftliklerimizde ve doğal yaşam alanlarındaki hayvanların yaşam koşullarını iyileştirmek, onları korumak ve onların bizler için önemini herkese benimsetmektir. Bu kapsamda Kandıra yolu üzerinde bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait Patilik Mutlu Sokak Hayvanları Kasabasında gerçekleşen etkinlikte ilimizde yer alan pek çok okuldan öğrenciler bir araya geldi. Çocuklara sokak hayvanları hakkında bilgilendirme yapıldıktan sonra sahiplendirme alanı gezdirildi.

CAN DOSTLARIMIZ

Hayvan refahı konusunda model, Türkiye’de referans il olan Kocaeli, Patilik Mutlu Sokak Hayvanları Kasabasında sokak hayvanlarının bakım, tedavi ve barınma ihtiyaçlarını karşılıyor. Bakım ve aşılarının yapılması amacıyla hayvan bakım evlerine alınan sokak hayvanları, Patilik merkezinde kimliklendirilerek sahiplendiriliyor veya alındıkları ortama geri bırakılıyor.

8.951 SOKAK HAYVANI KISIRLAŞTIRILDI

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan Kandıra yolu üzerindeki Patilik Mutlu Sokak Hayvanları Kasabası haftanın 7 günü hizmet veriyor. Hayvanlar için her türlü imkânın sağlandığı merkezde 2023 yılının ekim ayına kadar 8 bin 951 sokak hayvanı kısırlaştırıldı.

SICAK YUVAYA KAVUŞTULAR

Patilik Mutlu Sokak Hayvanları Kasabası ile birlikte ayrıca Gebze Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ve Mobil Kısırlaştırma Aracı sokak hayvanlarına hizmet veriyor. Kaza ve başka sebeplerle merkezlere getirilen 7 bin 773 sokak hayvanına çeşitli tedaviler uygulanırken 3 bin 138 sokak hayvanı sahiplendirildi. Sokak hayvanlarının trafik kazalarından iç-dış parazit uygulamalarına, üst solunum yolu enfeksiyonlarından viral enfeksiyonlara kadar tedavisi sağlandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx