Gerçek Çok Geç Ortaya Çıktı: 28 Yıl Hapis Yattıktan Sonra Masum Olduğu Anlaşıldı

DNA testi sonucunda masumiyeti kanıtlanan bir Californialı, adam kaçırma ve tecavüz suçlamaları nedeniyle geçirdiği 28 yıllık hapis hayatının ardından özgürlüğüne kavuştu.

1995 yılında Los Angeles’ta park halindeki bir otomobilde bulunan çift üzerine düzenlenen saldırı ve kadına yönelik tecavüz suçlamasıyla yüzleşen Cabanillas’ın suçsuzluğu, DNA testi sonucunda ortaya çıktı.

Savcılık, cinsel saldırıyla ilgili DNA kanıtlarını yeniden gözden geçirerek tecavüzün iki ayrı saldırgan tarafından işlendiğini belirledi.

28 yıllık hapis hayatının ardından Cabanillas’ın masum olduğu sonucuna varan yargıç, mahkumiyet kararını kaldırdı ve onun serbest kalmasına hükmetti.

Cabanillas’ı temsil eden California Masumiyet Projesi yetkilileri, DNA test sonuçlarına dayanarak onun saldırganlardan biri olmadığını açıkladı.

Olaya ilişkin bir kişinin itirafta bulunmasına rağmen bu zamana kadar Cabanillas’tan başka birinin tutuklanmadığı belirtidi.

Bölge Savcısı George Gascon, Cabanillas’a adaletin yanlış uygulanması ve hukuk sistemimizin başarısızlığı nedeniyle özür diledi.

George Gascon’un açıklaması ?

‘Adaletin yanlış tecelli etmesi ve hukuk sistemimizin başarısızlığı nedeniyle en derin üzüntülerimi iletiyorum.’

Sahte itirafa zorlandığı iddia ediliyor

İşlenen suçun ardından, o dönemde 18 yaşında olan Cabanillas, genel hatlarıyla şüpheli tanımına uyan bir profil çizdiği için gözaltına alındı. CNN International’ın raporuna göre, Gascon durumu şöyle aktardı: Cabanillas, gözaltına alındığı gün, soruşturmayı yürüten dedektifin, şartlı tahliye karşılığında sahte bir itiraf yapması yönünde baskı uyguladığını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx