Gazze için insani yardım taşıyan 10 tır bölgeye ulaştı, yardım tırlarının sayısı 84’e yükseldi

Filistin Kızılayı, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Bugün Refah Sınır Kapısı’ndan giriş yapan insani yardım taşıyan 10 tırı teslim aldık. Uluslararası Kızılhaç Komitesine gönderilen 6 tır, Komiteye teslim edildi.” ifadesi kullanıldı.

Mısır Kızılayından gönderilen 4 tır yardımın Filistin Kızılayı tarafından teslim alındığı belirtilen açıklamada, yardım tırlarının gıda, ilaç ve tıbbi malzeme taşıdığı kaydedildi. Açıklamada ayrıca Gazze’ye yakıt girişine hala izin verilmediği vurgulanırken, bölgeye ulaşan yardım tırı sayısının 84’e ulaştığı bildirildi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, 7 Ekim’den bu yana ilk sağlık ekibinin Gazze’ye girişini duyurdu

AFP haber ajansının aktardığına göre bugün altı sağlık personeli, dört ICRC uzmanı ve altı yardım kamyonu Gazze’nin Mısır ile olan Refah sınır kapısından geçti.

ICRC bölge müdürü Fabrizio Carboni, konvoyun “küçük bir rahatlama sağlayacağını ancak yeterli olmadığını” söyledi ve devam etti:

“Cerrahi ekibimiz ve tıbbi malzemelerimiz Gazze’deki doktor ve hemşirelerin üzerindeki aşırı baskının hafifletilmesine yardımcı olacak. Ancak güvenli ve sürdürülebilir insani erişime acilen ihtiyaç var. Bu insani felaket her geçen saat derinleşiyor.”

Hamas kontrolündeki sağlık bakanlığına göre Gazze’de 7 Ekim’den bu yana 7 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 18 binden fazla kişi ise yaralı.

TIKLAYIN – İsrail, Şifa Hastanesi’nin “terör” amaçlı kullanıldığını iddia etti: Hamas hastanelerden saldırıyor, Gazzeliler canlı kalkan olarak kullanılıyor

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx