Ergin Ataman’dan Fenerbahçe Beko’ya gözdağı! Larkin ve Wilbekin’e cevap

Anadolu Efes’ten ayrılmasının ardından Panathinaikos’un başına geçen tecrübeli Başantrenör Ergin Ataman, Fenerbahçe Beko ile karşılaşacakları maç öncesinde açıklamalarda bulundu. 

TRT Spor’a konuşan Ataman, bu sezon hedeflerine değinirken Fenerbahçe maçı hakkında da görüşlerini aktardı. 

İşte tecrübeli koç Ergin Ataman’ın açıklamaları şu şekilde:

“Panathinaikos’ta Yunan basketbolunu heyecanlandıran iyi bir kadro kurduk. Son yıllarda Yunan basketbolunda Olympiakos’un çok ciddi bir hegemonyası vardı. Panathinaikos’un geçmişte altı EuroLeague şampiyonluğu var ama 2011’den beri şampiyonluk yok. Takım son iki sezonda EuroLeague’de artık dibe vurmuştu.”

‘HEDEFLERİMİZ BÜYÜK’

“Yeni bir yapılanmaya gittik. Şu anda müthiş bir ilgi ve atmosfer var. EuroLeague’deki ilk derbi maçını kendi sahamızda, 20.000 kişinin önünde Olympiakos’a karşı uzatmada kaybettik fakat yeni bir takımız. Yeni gelişen bir takımız. Geçen hafta Bayern Münih’i yendik. Hedefler büyük.”

‘TRANSFER DÖNEMİ KOLAY GEÇMEDİ’

“Transfer dönemi tabii ki kolay geçmedi. Ciddi transferler yaptık fakat Avrupa’da bu transferleri yapmak, şampiyonluk hedefleyen yeni bir takım kurmak kolay değil. Kemikleşmiş kadrolar. Her şeye rağmen iyi bir takım kurduğumuzu, sonuna kadar hedefleri kovalayacağımızı düşünüyorum.”

“Sadece OAKA’da değil, Yunanistan’da müthiş bir sevgi var. Panathianikos’un çok büyük beklentileri var, Olympiakos’tan da çok büyük bir saygı var. Bu saygı tabii ki benim ismime gelmiyor. Anadolu Efes’le son yıllarda Avrupa basketbolunu domine eden, üst üste iki kez EuroLeague kazanan bir koç olarak görüyorlar. Her gördüklerinde yedinci yıldızı istiyorlar.”

‘TARAFTARLAR O COŞKUYU ÖZLEMİŞLER’

“Panathinaikos taraftarları o coşkuyu özlemişler. Ben de her sahaya çıktığımda yumruk şovunu onun için yapıyorum. Biz bu takımı o heyecanla kurduk. Seyirciyle de bütünleşip OAKA’daki yenilmez atmosferi yaratmaya çalışıyoruz.”

FENERBAHÇE SÖZLERİ

“Fenerbahçe iyi bir takım, özellikle iç sahada çok tehlikeli bir takım. İlk EuroLeague maçında bu sezonun favorilerinden Milano’yu yenme başarısı gösterdiler. Ben Fenerbahçe’nin sahasının ağır atmosferine alışkınım. Fenerbahçe – Panathinaikos maçlarında zaten her iki tarafta da kolay olmayan atmosferler oluyor. Bu seviyedeki oyuncuların buna alışkın olduğunu düşünüyorum.”

“İyi oynamaya, direnç koymaya çalışacağız. Fenerbahçe, son anda alınan Valencia mağlubiyetiyle yaralı geliyor. Bu yüzden biraz daha fazla çaba sarf edeceklerdir, kendi sahalarındaki maçı mutlaka kazanmak isteyeceklerdir. Biz de iyi basketbol oynayarak sonuca gitmeye çalışacağız. Daha EuroLeague’in üçüncü haftası, çok uzun bir maraton fakat tabii ki zor bir deplasman.”

‘TAM KADRO OLURSAK MİLLİ TAKIM’DA HERKESLE BAŞ EDEBİLİRİZ’

“Türk milli takımı tam kadro olduğu zaman Avrupa’da her takımla başa baş oynayabilir, her türlü sonucu elde edebilir. Bizim bundan sonraki hedefimiz geçmişte yapılan yanlışları revize edip bütün kulüpler olarak, federasyon olarak, spor bakanlığı olarak hep birlikte bütün oyuncularımızı bir araya getirip Avrupa Şampiyonası’nda yer alabilmek ve tam kadro gidebilmek.”

“2025’te Alperen de tam olgunluk seviyesine ulaşacak. Aşağıdan gelen genç oyuncular var. Onuralp Bitim de NBA tecrübesi kazanacak. 2025’te bu kadronun hedefi artık madalya kazanmak olacak.”

‘MİLLİ TAKIM HER ŞEYDEN ÖNEMLİ’

“Türk milli takımı her şeyden önemli. Bir kez daha voleybol takımımızın başarısını kutluyorum. Türkiye’de herkes futbol diyor. Tabii ki futbol çok önemli ama voleybolda kızlarımızın başarısının yankısının ne kadar büyük olduğunu hepimiz gördük. Geçmişte basketbolda da bu böyleydi. Bunu başarmak için birlik olmamız gerekiyor. Oyuncularımızın aynı duygular içerisinde milli takımı yaz döneminde yapılması gereken bir zul olarak değil de büyük bir sevgi ve heyecanla Türkiye’yi onurlandırmak için orada olması gerekiyor. 2025 yılına kadar bunu başarabilirsek yeniden madalyayı hedefleyen bir Türk milli takımı olur. Buradan bir kez daha voleybol takımımızı kutluyorum. Ayrıca dün çok önemli bir galibiyet alan ve Avrupa Şampiyonası’na katılacak olan Türk milli futbol takımımızı da kutluyorum.”

WILBEKIN VE LARKIN AÇIKLAMASI

“Bu süreci TBF aydınlatacaktır. Benim görevim, milli takımda oynama hakkı olan tüm oyuncuları milli takıma çağırmak ve çaba göstermek. Ben bu çabayı gösterdim. Burada biraz kulüp yöneticilerini suçlu buluyorum. Play-off finallerinde, yarı finalinde 30-35 dakika ortalama ile oynayan oyuncuların, tam da o dönemde sakat olmasını ancak milli takım sağlık heyeti belirleyebilirdi.”

“O cezaları ben verdirmedim. Devşirme oyuncunuz olduğu zaman size tanınan bazı haklar var, yönetmelikler var. TBF de o yönetmelikler doğrultusunda hareket etti. Kim ister Larkin ve Wilbekin gibi oyuncuları kaybetmeyi?”

“Wilbekin, Rodos’ta biraz sevimsiz bir şekilde geldi yanıma. Ben hocayım, aynı zamanda rakip takım hocasıyım. Onunla hiç konuşmayabilirdim. ‘Sen beni aramadın ki’ dedi bana. Ben de ‘TBF seninle temas kurdu, bana ilettiler’ dedim. ‘Biz anlaşamıyoruz seninle bu konuda, ben sakattım’ dedi. Larkin mesela ilk kontrole geldiğinde dizinde ödem tespit edildi. Ancak Wilbekin, Türkiye’ye gelmedi. Bana sakat olduğunu söyleyecek olan Wilbekin değil, sağlık heyeti.”

‘ERDEM CAN BENİ ARADI’

“Adrenalinle bazen söylemek istemediğimiz şeyler söyleriz. Erdem Can beni aradı ve bir yanlış anlaşılma olduğunu söyledi. ‘Sen bunlara kafanı takma, Anadolu Efes’te yeni bir göreve geldin. Sadece önemli bir kulüpte olduğunun bilincinde olup işine odaklan’ dedim. Erdem Can benim takdir ettiğim bir antrenör kardeşim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx