‘Dünyanın en uzun boylu adamı’ Sultan Kösen, 15’inci yılda da ünvanını korudu

Derik ilçesinin kırsal Dede Mahallesi’nde yaşamını sürdüren ve 2 metre 51 santimetrelik boyu ile ‘dünyanın en uzun boylu adamı’ unvanıyla 2009’da Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Sultan Kösen, rekoru kimseye kaptırmıyor.

Aynı zamanda 27,5 santimetre ile yeryüzünün en büyük ellerine ve 36,5 santimetre ile de en büyük ayaklarına sahip olan Kösen bu unvanları nedeniyle bugüne kadar 128 ülkeye 500’ün üzerinde seyahat gerçekleştirerek çeşitli programlarda Mardin’i ve Türkiye’yi tanıttı.

Kösen, 25 Ocak’ta İtalya’da yapılan Guinness Rekorlar Kitabı’nın tanıtım lansmanına katıldı. 2009’dan beri ünvanını koruyan Kösen, 2024 yılının Guinness Rekorlar Kitabı’nda da yerini aldı. 

‘ÜLKEMİZİN GÜZELLİKLERİNİ VE KÜLTÜRÜNÜ DÜNYAYA TAŞIYORUZ’

“VALİZİMİZİ BOŞALTMADAN LOS ANGELES’A UÇACAĞIZ”

Kösen’in menajeri Mehmet Veysi Bora da şunları söyledi:

“İtalya’daki program, aynı zamanda Sultan Beyin rekorunun bir daha tescil edilmesi anlamını taşıyordu. Sultan Bey, aynı şekilde yine dünyanın yaşayan en uzun insanı olarak kitapta bir daha tescillendi. Ayağımızın tozuyla bugün Mardin’deyiz, valizimizi boşaltmadan 16 Şubat’ta Kaliforniya eyaletindeki Los Angeles’a uçacağız. Ülkemizi, şehrimizi insanlara tanıtarak, elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir