Bu 5 Altcoin İçin Düşüş Uyarısı: Açığa Satış Var!

Yakın zamanda, özellikle beş altcoin için çeşitli uyarılar dikkat çekti. Bu altcoinlerde düşüş ve açığa satış beklentisi vardı. İşte analistlerin aşağı yönlü hareket beklediği coinler ve analizleri…

Lider altcoin ETH için aşağı yönlü harekete hazır olmalı

Yatırımcıların dikkati son zamanlarda Ethereum (ETH) ve Bitcoin’den (BTC) başka yöne kaymış halde. Ancak ETH, yükseliş formasyonuna dair herhangi bir işareti nihayet kaybetmenin eşiğinde. Son zamanlarda altcoin, yedi gün önce olduğu gibi benzer bir aralık olan 1.860 dolar seviyesinde seyrediyor. ETH’nin en büyük endişesi 2.000 dolar bölgesinin üzerine çıkmak değil. Aksine, 1.800 dolarda tutunmayı kaybetme potansiyeli. Bununla birlikte, kripto piyasa değeri düşüşünden kurtulursa, ETH 2.000 dolara yaklaşabilir ve muhtemelen bunun üzerine çıkar.

4 saatlik grafikte, ETH’nin 1.900 doları geçme girişimi 1.899 dolarda ezici bir ret ile karşı karşıya kaldı. Yükseliş trendindeki duraklama, traderların 22 ve 24 Temmuz’da varlığı satma eğilimiyle bağlantılı. 1.800 dolar yakından izlenirken, ETH 1.890 dolar civarında önemli bir dirençle karşı karşıya. Son piyasa hareketleri, direncin ivme kaybetmediğini ve ETH’yi 1.870 doların altına ittiğini gösteriyor. Daha önce, alıcılar fiyatı 1.846 dolara yükseltmeye çalışmıştı. Ancak bu deneme sürekli bir yükseliş sağlamadı. Ayrıca, Para Akışı Endeksi (MFI) keskin bir düşüşle 31,58’e geriledi. Piyasa duyarlılığının bir ölçüsü olarak MFI, belirli bir dönem içinde bir varlığa olan likidite akışını ölçer. MFI değerinin 80’in üzerinde olması aşırı alım koşullarına işaret eder.

Açık pozisyon düşüşte: Panik satışı mı geliyor?

Tersine, MFI 20 veya altında olduğunda, aşırı satım durumunu gösterir. Dolayısıyla, mevcut durum piyasanın çok sayıda satıcıya ev sahipliği yaptığı anlamına geliyor. Ayrıca, MFI önceki düşük seviyenin altına düşerken ETH daha yüksek bir seviyeye ulaşmadı. Trend devam ederse, bir satış sinyalini tetikler. Ancak düşüş formasyonunu teyit etmeden önce, diğer göstergelere de başvurulması gerekiyor. Coinglass’ın verilerine göre, ETH’nin açık pozisyonu 205,25 milyona düşmüştür.  Açık pozisyon düştüğünde, bu durum piyasanın likide döndüğünün ve traderların yakında panik satış moduna geçebileceğinin bir işaretidir. Ancak, fonlama oranı negatif bölgeye düşmekten kaçtı.

MASK fiyatı yakın vadede sert düştü: Altcoin için sırada neler var?

Mask Network (MASK) fiyatı uzun vadeli bir formasyonun ve önemli bir hareketli ortalama (MA) çizgisinin altına düştü. Analistlere göre yakın gelecekte düşmeye devam etmesi muhtemeldir. Mask Network (MASK) fiyatı, Ekim 2022 sonunda yüzde 450’den fazla güçlü bir rallinin ardından yükselen bir paralel kanal içinde işlem görüyor. Bu, çoğu durumda çöküşlere yol açan bir düşüş formasyonu. Nitekim MASK’ın fiyatı formasyonun altına inmiş ve 21 Haziran’da direnç olarak teyit etmişti. Buna ek olarak analistler, 21 Haziran’da oluşan en yüksek seviye ile 22 Haziran’da 4 dolardan oluşan en yüksek seviyeyi birleştirdiklerinde, bir çift tepe formasyonunun varlığını gözlemliyor.

Bu aynı zamanda bir düşüş formasyonudur ve daha fazla düşüş olasılığını desteklemektedir. Günlük RSI göstergesi düşüş eğilimi göstermekte, düşüş sapması oluşturmakta ve 50 seviyesinin altına düşmektedir. Bu nedenle, MASK fiyatının yakın gelecekte 2,7 dolar civarındaki destek alanına düşmesi muhtemeldir. MASK’ın fiyatı, daha önce iki kez destek sağlamış olan 20 haftalık MA’nın altına düştüğü için haftalık grafik de benzer bir düşüş görünümü sergiliyor.  20 haftalık MA genellikle analistler tarafından uzun vadeli trendleri belirlemek için kullanılmakta. Bu nedenle bu değerin altına inilmesi düşüş trendine dönüşe ya da derin bir düzeltmeye işaret eder.

Halving öncesinde Litecoin’in durumu nasıl gözüküyor?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Litecoin’in (LTC) halving’ine sadece dört gün kaldı, bu da blok ödüllerini 12,5 LTC’den 6,25 LTC’ye düşürecek. Kripto alanındaki bazı kişiler, halving öncesinde Blockchain’den büyük umutlar beslerken, daha geniş kripto piyasasının farklı bir görüşü var gibi duruyor.    Litecoin’in fiyat hareketi de ayıların etkisi altında kaldı ve büyük olay öncesinde daha fazla endişe yarattı. Litecoin’in yaklaşan halving’ine sadece 3000 blok kaldı. Nicehash’a göre, etkinliğin 3 Ağustos’ta gerçekleşmesi beklenmekte. Bu büyük bir olay olmasına ve birçok kişi Litecoin konusunda iddialı olmasına rağmen, madencilik endüstrisi bir düşüşe tanık oluyor.

Örneğin Coinwarz’ın grafiği, Blockchain’in hashrate’inin son birkaç hafta içinde düştüğüne işaret etti. Sadece bu da değil, Litecoin’in madencilerinin ücretleri de düştü ve bu da yüzme sektörü için olumsuz bir sinyal oldu. Madenci sayısının yanı sıra, Blockchain’in popülaritesi de azaldı. Bu durum, geçen ay sosyal hacmindeki düşüşten anlaşılmaktaydı. LTC etrafındaki balina aktivitesi ve işlem hacmi de düştü, bu da yatırımcıların basın zamanında token ticareti yapmakla ilgilenmediğini gösteriyor. Bununla birlikte, LTC’nin günlük aktif adresleri üst tarafta kalmaya devam etti.

Blockchain’in madencilik sektörü gibi, fiyat hareketi de geçen hafta bir darbe aldı. CoinMarketCap’e göre, LTC son yedi günde yaklaşık yüzde 3 düşüş yaşadı. Yazım sırasında, 6,6 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ile 91,03 dolardan işlem görüyordu. Bununla birlikte, popüler bir kripto influencer’ı olan Shan Belew, yakın tarihli bir tweet’te LTC’nin fiyat tablosunda yükselen bir düşen kama oluştuğunu vurguladı. Bu, coinin yakında bir boğa rallisine tanık olabileceğini öne sürdü.

Chainlink için sırada neler var?

Chainlink (LINK) 2. çeyrekte yaşadığı kayıpların neredeyse tamamını telafi etti. Altcoin yüzde 50’nin üzerinde artış göstererek Haziran ortasındaki düşük 5 dolar seviyesinden bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 7,7 dolara yükseldi. Ancak fiyat hareketi tanıdık bir 2023 fiyat tavanına ve arz bölgesine çarptı.  Bu arada, Bitcoin aralık oluşumunu ihlal etti ve coinin yapısını zayıflatarak 29.5 bin dolarlık kilit aralığın altına düştü. Zayıf BTC, LINK boğalarının bu 2023’ün tedarik bölgesini atlamasını daha da engelleyebilir.  8,1 – 8,8 dolarlık arz bölgesi 2023’te çok önemli bir fiyat tavanı olmuştur. LINK, Şubat ortasında ve Nisan ortasında arz bölgesinin önceki tekrar testleri sırasında yoğun satış baskısıyla karşılaştı. Nisan ortasındaki yeniden testte LINK %40’ın üzerinde değer kaybederek 5 dolarda sabit hale geldi.

Ancak LINK’in toparlanması, arz bölgesine tekrar ulaştıktan sonra tüm Q2 kayıplarını tersine çevirdi. Yakın zamandaki fiyat reddinin ardından, geri çekilmenin ilk ayağında LINK 7,3 dolara kadar geriledi. Ancak altcoin’in toparlanması, 8 dolara yakın tedarik bölgesinde başka bir retle karşılaştı.  BTC 29,0 bin doların altına düşmezse, 7,3 dolarlık acil destek yalnızca ikinci geri çekilmeyi tutar. Böyle bir durumda, LINK boğaları fiyat tavanını geçersiz kılmaya çalışır. Bir sonraki direnci 9,5 dolar olarak hedefler. Özellikle, 9,5 dolar, 2022’nin ikinci yarısı için başka bir fiyat tavanıdır.  BTC 29 bin doların altına düşerse ve 7,3 dolarlık destek kırılırsa, bir sonraki destek seviyeleri 6,8 ve 6,5 dolar olacak.   Buna ek, açık pozisyon (OI) oranları 20 Temmuz’da 280 milyon doların üzerine çıktıktan sonra geriledi. Bu yazının yazıldığı sırada, OI 200 milyon doların altındaydı. Vadeli işlemler piyasasındaki düşüş eğilimini vurguluyordu.

Popüler altcoin Lido güç kaybetmeye devam ediyor

Lido’nun (LDO) Temmuz ortasındaki uzun süreli düşüşü satıcılara avantaj sağladı. LDO 2,5 dolardan 1,9 dolar düşerken açığa satanlar %20’nin üzerinde kazanç elde etti. Aynı dönemde Bitcoin 30 bin dolar seviyesini kaybetti ve 29,5 bin dolar seviyesinin altına düştü. Zayıflayan BTC, açığa satış yapanları daha fazla zemin aramak için cesaretlendirdi.  Lido ise Temmuz ortasından bu yana düşüş eğilimindeydi. Analistlere göre zayıf BTC ile LDO’nun fiyat hareketi 1,974 dolar direnç seviyesinde durabilir. Böyle bir durumda, geç satıcılar 1,97 dolar direnç seviyesinden yeniden giriş arayışına girebilir. Muhafazakâr satıcılar Temmuz ortasındaki 1,87 dolar seviyesini hedefleyebiliyor. Ancak, agresif satıcılar bir önceki Haziran aralığının en düşük seviyesi olan 1,82 doları hedefleyebilir. Her iki senaryo da mütevazı bir RR (Risk Ödül oranı) sunabilir.

Geçtiğimiz birkaç gün içinde RSI (Göreceli Güç Endeksi) ve CMF (Chaikin Para Akışı) sırasıyla 50 ve sıfır işaretlerinin kritik eşiğinin altında kaldı. Bu durum alım baskısını ve sermaye girişlerinin zayıfladığını göstererek satıcıların elini güçlendirdi. Satıcıların yukarıda gösterilen inancı Coinalyze’in 1 saatlik grafiğiyle de teyit edildi. Özellikle, CVD (Kümülatif Hacim Deltası) 26 Temmuz’dan itibaren tutarlı bir düşüş kaydetti. Bu da, satıcıların piyasayı kontrol ettiğini gösterdi. OI oranı da aynı dönemde gerilemesine rağmen 28 Temmuz’dan itibaren U dönüşü yaptı. Bununla birlikte, BTC’nin 29,5 bin dolar aralığının en düşük seviyesini güçlü bir şekilde geri kazanması durumunda, boğalar iyileşen OI ile umutlu olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx