Babacan: MB Başkanı kiralardan şikayet ediyor, memurlar, işçiler, öğrenciler; her gün motorda canını tehlikeye atan kuryeler ne yapacak?

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan‘ın “Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik” sözlerine tepki gösterdi.

Babacan, partisinin Konya’da Selçuklu İlçe Kongresi’ne katıldı. Kongrede, ülke gündemine ilişkin değerlendirmeler yapan Babacan, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın İstanbul’daki kira fiyatlarına ilişkin söylediği sözleri eleştirdi.

DEVA lideri Babacan özetle şunları söyledi:

“Geçtiğimiz gün Merkez Bankası’nın yeni başkanı bir röportaj vermiş ve demiş ki, ‘İstanbul’da kiralar öyle pahalı ki, annemin evine taşındım.’ Bilmeyenler bilsin. 11 yıl bu ülkenin ekonomisinin başında olan bir kardeşiniz olarak söylüyorum; Merkez Bankası Başkanları, bütün bürokrasi sisteminde en yüksek maaş alan birkaç bürokratlardan birisidir. Ben şimdi soruyorum. Bu ülkede Merkez Bankası Başkanı’nın kiralardan şikayet ettiği bir şehirde bir memur, bir öğretmen, bir polis nasıl yaşayacak? Doktorlar ne yapacak, işçiler ne yapacak, öğrenciler ne yapacak o şehirde? Her gün motor üzerinde canını tehlikeye atan kurye arkadaşlarım ne yapacak?

Açlık sınırının bile altında bir emekli maaşı alan, bugün 7 bin 500 lira emekli maaşı alan bir vatandaşımız nasıl yaşayacak? İnsanlarımız bırakın ev almayı araba almayı emekli maaşıyla kira ödemenin imkansız olduğu bir ülkede yaşıyor. Her yerde önümüzü kesiyorlar diyorlar ki; ‘8 bin lira emekli maaşım var, kiram 5 bindi, şimdi ev sahibi 10 bin lira kira istiyor. Ben nasıl geçineceğim? Ekmek parasını nasıl bulacağım. 10 bin lira emekli maaşım var ben torunuma nasıl harçlık vereceğim’ diyor.

Bugün Türkiye’de bir emeklinin eğer oturduğu ev kendisinin değilse emekli maaşıyla artık Türkiye’de geçinmek, yaşamak mümkün değildir. Temel gıda ihtiyaçları bile bir emekli maaşıyla Türkiye’de karşılanamamaktadır. Bunun sebebi de ekonominin kötü yönetilmesidir. İnsan onuruna yaraşır hayat yaşamak, artık Türkiye’de bir emekli için mümkün olmaktan çıkmıştır.”

Ne olmuştu?

Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan‘ın sorularını yanıtlayan MB Başkanı, parasal sıkılaşmanın sonuna gelindiğini, bir süre bunun korunması gerektiğini söyledi.

Erkan sık sık market ziyareti yaptığını, markette patates, kırmızı et ve süt fiyatlarına baktığını ifade ederek, “Biz normal dışarıdan alınan yoğurt yemiyoruz, mayalıyoruz. Süt fiyatları bazen markette artmıyor ama TÜİK istatistiklerinde arttığını görüyorum. Apartman görevlimiz olan Sadık Abi’ye de çoğu zaman fiyatları soruyorum. Onu sorguya çekiyorum. Ben ‘indi’ diyorum. O ‘inmedi’ diyor. Sürekli “Fiyatlar inmedi, istersen git şu soğanın fiyatına bir bak” diyor” diye konuştu.

Kira sorununa ilişkin açıklamalarda bulunan Hafize Gaye Erkan, “Kiralarda Türkiye’ye özgü bir artış söz konusu. Cumhurbaşkanımız ve Cumhurbaşkanı Yardımcımız da bu konunun üzerinde çok duruyorlar. Bir insanın 10 evi olmamalı, 10 insanın bir evi olmalı. Ev ve gıda çok önemli. Sağlık konusunu devletimiz çok oldu çözeli. İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz” diye konuştu.

TIKLAYIN – MB Başkanı Erkan: Kiraların enflasyonun daha gerisinde kalması için zamana ihtiyacımız var

TIKLAYIN – Fatih Altaylı: Hafize Gaye Erkan, Kemal Derviş gibi dönücü

TIKLAYIN – Murat Yetkin: Recep Tayyip Bey’e de bir Sadık Abi mi lazım sizce Hafize Gaye Hanım?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx