AKP’de emekli maaşı zammı krizi büyüyor! Yerel seçimin sonucunu emekli maaşı zammı belirleyecek!

Kulislerde, enflasyonu düşürmesi için ekonominin başına getirilen Mehmet Şimşek ve yerel seçimleri kazanmak isteyen parti kurmayları arasında ihtilaf çıktığı bildiriliyor.

AKP’nin emekli maaşı zammı konusunda iki farklı görüşü var. Parti kurmayları, emeklilerin enflasyon karşısında yaşadığı sıkıntıyı göz önünde bulundurarak yüzde 50 zam yapılmasını istiyor. Bu oran, en düşük emekli maaşını 11 bin 500 liraya çıkaracak. Ancak ekonomi yönetimi, son altı aylık enflasyonun yüzde 36 civarında olması beklenirken, bu oranın üzerine yüzde 4 refah payı eklenerek toplamda yüzde 40 zam yapılmasını teklif ediyor.

Ekonomi yönetimi, bu oranın üzerinde yapılacak zammın bütçeyi zorlayacağını ve yeni borçlanmalara neden olacağını savunuyor. Ancak parti kurmayları, yerel seçimlerde emeklilerin desteğini kazanmak için yüzde 50 zam yapılmasının şart olduğunu düşünüyor.

AKP’nin emekli maaşı zammı konusundaki krizi, yerel seçim sonuçlarını da etkileyebilir. Emekli maaşlarına yapılacak zam, AKP’nin oy oranını artırabilir ya da azaltabilir.

AKP’nin emekli maaşı zammı konusundaki iki farklı görüşü şöyle özetleyebiliriz:

Parti kurmayları:

Emeklilerin enflasyon karşısında yaşadığı sıkıntıyı göz önünde bulundurarak yüzde 50 zam yapılmasını istiyor.

Bu oran, en düşük emekli maaşını 11 bin 500 liraya çıkaracak.

Ekonomi yönetimi:

Son altı aylık enflasyonun yüzde 36 civarında olması beklenirken, bu oranın üzerine yüzde 4 refah payı eklenerek toplamda yüzde 40 zam yapılmasını teklif ediyor.

Bu oranın üzerinde yapılacak zammın bütçeyi zorlayacağını ve yeni borçlanmalara neden olacağını savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx