‘ABD yine İsrail’in yanında durdu’

İSTANBUL DHA  – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğle saatlerinde Üsküdar Kısıklı’da bulunan konutundan çıkarak, Cuma namazı için Hz. Ali Camii’ne geçti. Burada Cuma namazını kılan Erdoğan, cami çıkışı gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin pazartesi günü Irak’a yapacağı ziyareti sorması üzerine Erdoğan, “Günübirlik bir ziyaret. Önce Bağdat’ta Sayın Cumhurbaşkanı’yla ve Başbakan’la yapacağımız görüşmelerden sonra, Erbil ziyareti gerçekleşeceğiz. Erbil’de de Kuzey Irak sorunlarını, aynı zamanda merkezi yönetimle ilgili sorunları görüşme fırsatımız olacak. Irak-Türkiye ilişkilerini genelleme çatısı altında ele alacağımız konular olacak” dedi. 

Steinmeier geliyor 

Almanya Cumhurbaşkanı’nın çarşamba günü Türkiye’ye yapacağı ziyaretle ilgili soruya da yanıt veren Erdoğan, “Türkiye-Almanya arasındaki ilişkileri ele alma fırsatımız olacak. Steinmeier ile bizim geçmişten bugüne olan dostluklarımız var. Bu ilişkileri değerlendirme fırsatımız olacak” diye konuştu. 

İsrail ve İran arasında yaşananların sorulması üzerine Erdoğan, “Değerli arkadaşlar biliyorsunuz şu anda İsrail farklı şeyler söylüyor. İran aynı şekilde farklı görüşler ortaya atıyor. Yani sahiplenme yok ve konuyla ilgili de gerçekten şöyle akla ziyan olmayan bir açıklama da yok. Yani İran’ın yaptığı açıklamalarda şöyle hakikaten ‘Bu doğru söylüyor’ diyemiyorsunuz. İsrail’inkini zaten hiç diyemiyorsunuz. Bu arada tabii Amerika’yı da ileri sürüyorlar. Amerika’nın yaptığı açıklamalarda da ‘Haberimiz vardı, yoktu’ gibi laflar var ve çok daha önemlisi Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde de Amerika’nın son yapılan açıklamalarda İsrail’in yanında yer aldığını görüyoruz. Amerika herkes Filistin’in yanında yer alırken ne yazık ki burada yine İsrail’in yanında yer almak suretiyle duruşunu ortaya koyuyor. Biz zaten farklı bir şey beklemiyorduk ve bunu da yine çok açık net görme imkanımız oldu” dedi. 

Iohannis ile görüştü 

Öte yandan Erdoğan dün Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İkili ilişkiler, küresel ve bölgesel konuların ele alındığı görüşmede, Iohannis’in NATO genel sekreterliği adaylığı da gündeme geldi. Erdoğan, NATO ülkelerinin güvenlik ve çıkarlarına hizmet edecek, İttifak’ın birliğini güçlendirecek bir genel sekreterin seçilmesi gerektiğini ifade etti. 

Miçotakis’ten iade-i ziyaret

Bir gazetecinin Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in mayıs ayında Türkiye’ye ziyaret gerçekleştirmesinin beklendiğinin sorulması üzerine Erdoğan, “Sayın Miçotakis’in ziyareti bir nevi iade-i ziyarettir. Bu ziyaret de Türkiye Yunanistan ilişkilerinde önemli bir merhaledir. Bu önemli merhaleyle ilgili olarak da biz Türkiye-Yunanistan ilişkilerini çok daha iyi bir konuma nasıl taşıyabiliriz, bunları görüşme fırsatımız olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx