Gökhan G.

Zoom, Mac’lerde görüşmelerden sonra mikrofonun açık kalma hatasını düzeltti

M1 işlemcili Apple bilgisayarlara bulaşan bir virüs tespit edildi Tam Boyutta Gör

2021 yazında, siber güvenlik şirketi Intezer‘den uzmanlar SysJoker adlı yeni bir virüs keşfetti. Yeni kötü amaçlı yazılımın yalnızca Windows ve Linux‘ta çalıştığına inanılıyordu ancak bu yazılımın macOS çalıştıran bilgisayarlarda da etkili olduğu ortaya çıktı.

MediaTek, Wi-Fi 7 teknolojisini sergileyen ilk şirket oldu

1 ay önce eklendi

Kendini video dosyası olarak gizliyor

Intezer raporu, SysJoker’in kendisini bir video dosyası olarak gizlediğini ve Apple ve Intel işlemcilerde çalışan program kodunu içerdiğini söylüyor. Bilgisayar korsanları herhangi bir bilgisayara bu arka kapı virüsünü bulaştırdıktan sonra bilgisayara erişim sağlayabiliyorlar. Kötü amaçlı yazılım ayrıca şu verileri topluyor: MAC adresi, kullanıcı adı, seri numarası ve IP adresi.

M1 işlemcili Apple bilgisayarlara bulaşan bir virüs tespit edildi Tam Boyutta Gör

Ek olarak, SysJoker bilgisayara girdikten sonra kendisini bir işletim sistemi güncelleme dosyası olarak gizliyor ve sistem her başlatıldığında deveye giriyor. Aralık 2021’e kadar da bu kötü amaçlı yazılımın herhangi bir güvenlik aracı tarafından tespit edilemediği belirtiliyor. Apple bilgisayarlara yönelik virüslerin hala nadir olduğu, ancak bu tehditlerin ivme kazandığı ise gelen bilgiler arasında.

https://9to5mac.com/2022/01/19/sysjoker-mac-malware/

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Abone ol

Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.

Anasayfa Apple Mac / iMac / Macbook / Mac Mini Haberleri M1 işlemcili Apple bilgisayarlara bulaşan bir virüs tespit edildi

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz: DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.