Vladimir Zelensky, Rusya’dan ayrılan şirketlere seslendi: Ukrayna’ya gelin

Rusya’dan ayrılan global şirketler, Kiev idaresinin radarına girdi.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky, Rusya’da faaliyetlerine devam etmeme kararı alan şirketleri ülkesine davet etti.

“Ukrayna pazarına girebilirler”

Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF), özel oturumda görüntü konferans yoluyla iştirakçilere hitap eden Zelensky, “Rusya’dan ayrılan rastgele bir şirket, Ukrayna pazarına girebilir, şirketler özgürlüğü tam olarak destekleyerek bundan yarar sağlayacaktır.” tabirini kullandı.

Zelensky, moderatörlüğünü WEF’in Kurucu Lideri Klaus Schwab’ın yaptığı oturumda, Rusya’ya karşı yaptırımların yetersiz olduğunu vurguladı.

Ülkenin yine inşası için yatırımcılara seslendi

Rusya ile ticaret yapılmaması davetinde bulunan Zelensky, Rus petrolü, bankaları ve bilişim kesimine karşı “azami yaptırımlar” uygulanmasını istedi.

Zelensky, Davos’taki yatırımcıları ve global başkanları ülkesinin tekrar inşasına davet ederek, ülkesindeki tüm kentlerin ve sanayilerin yine inşa edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Yarım trilyon dolarlık ziyanımız var”

Ülkesinin tekrar inşası için muazzam bir uğraşa muhtaçlık olduğunu belirten Zelensky, “Yarım trilyon dolarlık ziyanımız var.” bilgisini paylaştı.

Ukrayna’nın Rusya’ya karşı beklenenden uzun savaştığına dikkati çeken Zelensky, geçen sonbaharda Rusya’ya sert yaptırımlar uygulansaydı bölgede durumun bugünkü üzere olmayacağını kaydetti.

AA’nın haberine nazaran, Zelensky, 24 Şubat’ta Rusya-Ukrayna savaşının başlamasına atıfta bulunarak, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhakında memleketler arası toplum birlik içinde hareket etseydi, Rusya’nın “şubat işgalini” başlatamayacağını kelamlarına ekledi.

Davos Doruğu

En son Ocak 2020’de 50’ncisi yapılan ve Davos Tepesi olarak da bilinen forum, koronavirüs salgını nedeniyle üst üste iki yıl ertelenmişti ve yerine alternatif olarak çevrim içi toplantılar düzenlenmişti.

Tarihte birinci defa ocak dışında yapılan ve 26 Mayıs’ta sona erecek foruma, 50 devlet önderi, 300 hükümet temsilcisi ve yaklaşık 2 bin 500 global iş dünyası yetkilisinin katılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.