Varank: Ülkemiz hamdolsun ciddi atılım içinde

Varank: Ülkemiz hamdolsun ciddi atılım içinde

Gün aşırı gelen zamlarla gıda, benzin, temel ihtiyaçlar gibi harcamalar halkın belini bükerken iktidar cephesi ‘atılım’ masalını sürdürüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Ülkemiz hamdolsun ciddi atılım içinde,” diyerek ekonomiye güven duyulması çağrısında bulundu.

EKONOMİ 19.03.2022 20:32

Varank: Ülkemiz hamdolsun ciddi atılım içinde

Abone Ol google-news

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çorum Organize Sanayi Bölgesinde açılış törenine katıldı.

“Birileri gibi daha ortada dikili ağacı yokken sadece boş laf üretenlerden” olmadıklarını iddia eden Varank, şunları kaydetti:

“Tam aksine, saymakla bitmeyen eserlerimizle huzurunuza geliyoruz. Ayinesi iştir bir kişinin lafa bakılmaz. İşte sadece bu hafta yaptıklarımız bile bu milletle olan gönül bağımızın en güçlü göstergesi. Mesela perşembe günü Microsoft Türkiye Ar-Ge Merkezi’ni İstanbul’da açtık. Ülkemizin hızla gelişen Ar-Ge ve inovasyon ekosistemine çok güçlü bir aktör daha kazandırdık. Devamında dün, dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nü Cumhurbaşkanımızla açtık ve Asya ile Avrupa’yı bir kez daha birleştirdik. Çanakkale destanının nişanesi olacak bu devasa yatırım, aynı zamanda cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına da ışık tutacak inşallah.”

Varank, 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili eleştirilere değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dün video gündeme geldi. Bir tanesi televizyonda diyor ki, ‘Bu AK Parti ancak eser siyaseti yapabiliyor. Çanakkale Köprüsü’nü de ‘Çanakkale destanının artık Atatürk ile değil, köprüyle anılmasını istedikleri için inşa ettiler’ diyor. Yani bu kadar sığ, bu kadar küçük bir bakış açısı bu muhalefette nasıl oluyor, anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum. Aynı kişi diyor ki, ‘İstanbulluların tek derdi İzmir’e hızlı gitmek değil’. Zannediyor ki biz Çanakkale Köprüsü’nü sadece insanlar İstanbul’dan İzmir’e gitsin diye yaptık. Bilmiyor ki şu anda Çanakkale’de, Balıkesir’de, o bölgede sanayi parsellerinin tamamı dolmuş durumda. Şu anda harıl harıl insanlar oralarda yatırım yapmak için yer arıyor. Neden? Çünkü Çanakkale Köprüsü ile artık Avrupa’ya malını satmak çok daha kolay. O köprülerden sadece insanlar geçmiyor. Aslında ekonominin can damarlarını siz bu yollarla, köprülerle inşa etmiş oluyorsunuz.”

Bakan Varank, tüm dünya ekonomilerinin zor sınavlara tabi tutulduğunu söyleyerek, “Savunma sanayisi başta olmak üzere her alanda dışarıya olan ekonomik ve teknolojik bağımlılığımızı azaltacak atılımlar yaptık. Bu zor süreçler de bize, Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu Milli Teknoloji Hamlesi vizyonunun ne kadar doğru ve yerinde bir strateji olduğunu gösterdi.” dedi.

ENFLASYON CANINI SIKIYORMUŞ

Bakan Varank, “Etrafındaki ateş çemberine rağmen ülkemiz hamdolsun ciddi atılım içinde. Ekonomimiz 2021’in son çeyreğinde yüzde 9,1, yıl genelinde ise yüzde 11 büyüdü. Bu rakamlarla G-20 ve AB ülkeleri arasında ilk sırada yerimizi aldık. Geçen yılki ihracatımız da cumhuriyet tarihi rekorlarını kırarak 225 milyar doları geçti. Yine istihdamda büyük başarılara imza attık. 2021 yılındaki istihdamda bir önceki yıla göre yaklaşık 3 milyon 200 bin kişilik artış oldu. Bu artışla işsizlik oranı da yüzde 11,3’e geriledi.” diye konuştu.

Ekonomide yaşanan güzel gelişmelerin enflasyonda yaşanan olumsuzlukları görmezden geldikleri anlamına gelmediğini belirten Varank, “Enflasyon sorunu elbette bizim de canımızı acıtıyor ama emin olun bu sorunun çok büyük kısmı küresel piyasalardaki dalgalanmalardan kaynaklanıyor. Ben şahsen bunu bir doğum sancısına benzetiyorum, ya da şafak vaktinden önceki karanlığa. İnşallah yakın zamanda enflasyonu da kontrol altına alarak ülkemizi 2023 hedeflerine çok daha hızlı ulaştıracağız. Bunu zamanında yaptık, yine yapacağımızdan şüpheniz olmasın. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı yeni ekonomi modelimizle büyük ve güçlü Türkiye’yi hep birlikte oluşturacağız.” açıklamasını yaptı.

Bakan Varank, şöyle devam etti:

“Dört bir yanımız ateş çemberi iken Türkiye bölgesinde bir istikrar adası olarak ortaya çıkıyor. Gösterdiği siyasi ve ekonomik güç sayesinde politika yapımcılığı üstleniyor. Malumunuzdur ki Antalya Diplomasi Forumu ile Türkiye, uluslararası siyasetin merkezi haline geldi. Dünyanın nabzı adeta Antalya’da attı. Cumhurbaşkanımızı ziyaret eden yabancı lider sayısı bir haftada 22’ye ulaştı. Cumhurbaşkanımızın gösterdiği bu liderlik ile Türkiye, uluslararası konumunu daha da güçlendirdi. Emin olun bu siyasi liderlik, beraberinde ekonomik istikrarı da getirecek. Türkiye, etrafında yanan ateşe ve ekonomik krizlere rağmen yoluna emin adımlarla devam edecek. Sizlerin de desteğiyle ülkemiz tüm krizleri fırsata çevirecek liderliğe ve tecrübeye sahip. Nasıl 2008 krizinden güçlenerek çıktıysak, buradan da alnımızın akıyla çıkacağız. Siz yeter ki bize ve ekonomi politikalarımıza güvenin. Yatırım yapmaya, istihdam oluşturmaya ve ihracatı artırmaya devam edin. Bakanlığımızın verdiği desteklerden ve kredilerden yararlanın. Bizler her daim sizlerin yanında olacağız. Göreceksiniz ki hem sizler hem de ülkemiz kazanacak.”

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.