Vaktini tamamlayan rüzgar türbinleri geri dönüştürülüyor

Ekonomik ömrünü tamamlamış rüzgar santrallerinde bulunan ekipmanların neredeyse tamamı geri dönüşümle tekrar iktisada kazandırılıyor.

Hâlâ kullanılabilir durumda olan türbinler Orta Doğu’daki pazarlarda değerlendirilebiliyor.

Peki ömrünü tamamlamış rüzgar tribünlere nasıl dönüşüyor.

AA’nın haberine nazaran, ABD Güç Bakanlığı bilgilerine nazaran ülkenin 2050’ye kadar rüzgar gücü şurası gücünü 40 gigavattan 404 gigavata artırma planı ile birden fazla ömrünü tamamlamış rüzgar santrallerinden yaklaşık 6,88 milyon ton atığın ortaya çıkacağı hesaplanıyor.

Fiberglas, epoksi, çelik ve farklı metallerden oluşuyor

Danimarka’da kurulan startup’lar rüzgar türbin kanatlarını bahçe ve kent mobilyalarına dönüştürürken, Hollanda, Almanya ve Danimarka’da bisiklet garajları ile gölgelikler tekrar bu kanatlar kullanılarak inşa ediliyor.

“Türkiye’nin gündeminde değil”

Almanya merkezli rüzgar türbini üretim firmasının Türkiye ve Orta Doğu Bölgesi Genel Müdürü Habib Babacan, bu hususun şimdi Türkiye’nin rüzgar güç dalı gündeminde olmadığını vurguladı.

“Bakımları yeterli yapılırsa ömürleri uzar”

“Türkiye’de yaklaşık 4 bin adet rüzgar türbini bulunuyor. Bir rüzgar türbininin ekonomik ömrü yaklaşık 20 yıl. Fakat 20 yıl sonra kullanılmış türbinin çabucak sökülmesi gerekmiyor. Şayet türbinlerin bakımları güzel yapıldıysa, türbin saha şartlarına nazaran fazla yıpranmadıysa bu türbinler 20 yıldan daha fazla elektrik üretebiliyor. Türkiye’deki 4 bin türbinin 3 bin 500 tanesi 10 yaşının altında bulunuyor. 20 yaşını geçmiş türbin sayısı 40 tane civarı. Bu türbinlerin çok büyük çoğunluğu operasyonel halde.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.