Vahit Kirişci: En hoşu teknoloji ile tarımı en üst seviyede buluşturmak

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ankara’da otelde gerçekleştirilen Yapay Zeka Siyasetleri Derneği Genel Konseyi’ne katıldı.

Bakan Kirişci, nüfusu genç ve dinamik tutmanın uğraşı içersinde olacakların belirterek, Biz ‘o kuşak’ ‘bu kuşak’ demiyoruz. Bu neslin ismi ‘teknofest kuşağı’, teknoloji kuşağıdır. 5 yılı geçti, Sayın Cumhurbaşkanımız bütün grubuyla bu teknofest kuşağının bütün etkinliklere iştirak sağladılar. dedi.

“Daha süratle yol alabilecek durumdayız”

2002’de yüzde 20’lerde olan savunma endüstrisindeki yerlilik oranının bugün yüzde 80’lere çıktığını hatırlatan Kirişci, Temennimiz geri kalan yüzde 20’nin tamamlanmasıdır. Bir şeyi daha söz etmek istiyorum. Biz üç ihtilali ıskaladık; ancak geriden geldiğimiz için de geçmişte yaşanan tecrürebeleri de önümüze koyarak daha süratle yol alabilecek durumdayız. diye konuştu.

Yapay zekaya direnmek yerine yapay zekayla ilgili adımları vaktinde atmak gerektiğini söyleyen Kirişci, Yapay zeka muhakkak istihdamı olumsuz etkileyecektir; lakin yapay zekadaki gelişmeyi sağlayacak olan da insanların dökeceği alın teri değil akıl teridir. O akıl terini de robotik yapının kendisi değil bizatihi insan oğlu dökecektir. Hasebiyle yapay zeka istihdamı olumsuz etkiliyor üzere görünse de yeni istihdam alanlarının önünü açacaktır. tabirlerini kullandı.

“Tahi Koridoru”

Bakan Kirişci, tarımın ne kadar stratejik bir dal olduğunu evvel pandemide, sonra Rusya-Ukrayna savaşında öğrendiklerini vurgulayarak, Koridorun ismi güç koridoru değil, su koridoru değil, koridorun ismi tahıl koridoru. Bunun üzerinde durulması gerekdiğini bir defa daha belirmek isterim. Evet, teknoloji değerli; fakat tarım da değerli. En hoşu teknoloji ile tarımı en üst seviyede buluşturmak.değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.