Türkiye Bankalar Birliği Lideri: Kredilerin tahsilatı noktasında hiçbir sorun yok

Banka genel müdürleri ve iş insanları, Denizli’de Nihat Zeybekci Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Denizli İş Dünyası ve Bankacılık Dalı İstişare Toplantısı”nda bir ortaya geldi.

Toplantıda konuşan Türkiye Bankalar Birliği İdare Şurası Lideri ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar; Bursa, Gaziantep, Antalya, Tekirdağ ve İzmir’de de misal programlar gerçekleştirdiklerini ve bu toplantılardan da olumlu sonuçlar elde ettiklerini belirtti.

Türkiye Bankalar Birliği Lideri Alpaslan Çakar

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, salgın sürecinin tüm dünyada olumsuz tesirlere neden olduğunu söyleyen Çakar, dünya iktisadının bu periyotta yüzde 3,1 daraldığını lisana getirdi.

Dünya ekonomilerinin ve otoritelerinin kendi ekonomilerinin istikrarını, üretimini, arzını, istihdamını ve ticari hayatının işleyişini korumak için gayret verdiğini tabir eden Çakar, şöyle konuştu:

“Pandemi periyodundan 2021 yılına gelirken bu sefer de şöyle bir süreçle karşılaştık; arz yeteri kadar büyüyemedi, tedarik zinciri maalesef yeteri kadar işletilemedi. Aşının bulunmasıyla 2022 yılına geldiğimizde artık ticari hayat işlemeye başladı. Tedarik zinciri yavaş yavaş korunmaya başlandı. Talep canlanmaya başladı, beşerler harcama yapmak istediler fakat arz, üretim yeteri kadar olmadı. Bu da maalesef dünya ticaretinde önemli bir enflasyona neden oldu. Bütün global iktisat çok büyük bir enflasyonla karşı karşıya kaldı.”

‘BİZİM ÜZERE DIŞA AÇIK BİR İKTİSADIN ETKİLENMEMESİ DÜŞÜNÜLEMEZ’

Çakar, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın da ekonomik olarak olumsuz tesirleri beraberinde getirdiğine işaret etti.

Rusya’nın Avrupa ve dünyaya birkaç hususta değerli girdi sağlayan pazar olduğunu anlatan Çakar, “Öncelikle güç, petrol ve doğal gaz. Sonra gübre ve bilhassa besin konusunda çok değerli bir pazar. Bunun yanında bizim ülkemiz açısından en kıymetli kalemlerden bir tanesi bizim çok kıymetli bir turizm pazarımız” dedi.

Savaşın beklentileri bozduğunu aktaran Çakar, dünya iktisadının, 2022 yılının sonuna ait öngörülen büyüme, enflasyon, kur yani ekonomik temel göstergeleri yine baştan sona amaçlarını revize etmek durumunda kaldığını belirtti.

Türkiye’nin pandemide yüzde 1,8 büyüdüğünü söz eden Çakar, “Çin’le bir arada en çok büyüyen ülke biz olmuştuk. Geçen sene yüzde 11 civarında sanırım İngiltere’yle bir arada en yüksek büyüyen ülkelerden biri olmuştuk. Bu sene ise birinci çeyrekte hatırlayın yüzde 7,3 oranında büyüdük. Lakin şunu unutmamalıyız, global zorluklar bütün dünyayı etkilediği üzere bütün gelişmekte olan ülkeleri de etkiliyor. Haliyle bizim üzere dışa açık bir iktisadın etkilenmemesi düşünülemez. Münasebetiyle biz de etkileniyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

‘TÜRKİYE’DE KREDİYE ERİŞİMDE RASTGELE BİR SORUN BULUNMUYOR’

“Türkiye’de krediye erişimde rastgele bir sorun bulunmuyor” diyen Alpaslan Çakar, “Kredilerin hakikat mecralarda kullandırılması konusunda efor harcıyoruz. Kredi kullanımında en fazla hissesi yüzde 28 ile imalat endüstrisi almış. Sonra ticaret yüzde 16, inşaat yüzde 10, güç yüzde 9 pazar hissesine sahip. Son 1 yıl içerisinde imalat endüstrisinin 2 puan kazandığını görüyoruz. Daha evvel yüzde 26 idi” diye konuştu.

Kredi tahsillerinde sorun olmadığını söyleyen Çakar, kelamlarına şöyle devam etti:

“Kredilerin tahsilinde de bir sorun yok. Pekala kesim olarak verdiğimiz kredileri tahsil edebiliyor muyuz? 2021 yılında yüzde 4,2 olan tahsili gecikmiş alacak oranı Mayıs 2022 prestijiyle yüzde 2,7’ye düşmüş durumda. Bakın global bir kriz var. Yanı başımızda bir savaş var. Fakat tahsili gecikmiş alacak oranı yani kredilerin tahsil kabiliyeti hakikatten çok uygun. Bu ortada kredilerin tahsili gecikmiş alacak kalemlerine intikal etmiş olması bu kredinin battığı manasına asla gelmiyor. Bunların bir kısmı yapılandırılıyor, bir kısmı gecikmeli ödeniyor. Münasebetiyle Türkiye’de kredilerin tahsilatı noktasında hiçbir sorun katiyetle bulunmamaktadır. Krediler mutlaka tahsil oluyor. Biz Türk bankacılık dalı olarak gerçek kesimi destekleyebilecek kabiliyette, güçte ve iradedeyiz. Kâfi ki daima bir arada üretelim, yatırım yapalım, ihracat yapalım ve istihdam sağlayalım.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.