Türk SİHA’ları dünyada ses getirmeye devam ediyor

Türkiye’nin yerli ve ulusal imkanlarla geliştirdiği Silahlı İnsanız Hava Araçları (SİHA) her geçen gün muvaffakiyetlerini gözler önüne seriyor.

Teknopark Ankara’da düzenlenen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Konferansına katılan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lider Yardımcısı Celal Sami Tüfekci, Türkiye’nin yılmadan üretmeye ve dünya iktisadından hisse almaya çaba etmesi gerektiğini söyledi.

“Türkiye dünyada ses getirmeye devam ediyor”

Tüfekci, açıklamalarının devamında şöyle konuştu:

“Savaş sistemleri, platformlar, uçaklar, gemiler yapmakla birlikte bunların hem kullanımında hem de dizaynında yüksek nitelikli insan kaynağına gereksinimimiz var. Bunun için SSB bünyesinde akademi, Savunma Sanayiinde Araştırmacı Yetiştirme Programı, Vizyoner Genç üzere kavramları öne çıkarttık. Ukrayna’ya savaş çıkmadan evvel savaş gemileri ihraç ettik. Orta Doğu da bunu yapıyoruz, Pakistan’a ihraç ettik. Bayraktar TB2 artık dünyanın her yerine neredeyse ihraç ediliyor ve Batı dünyası çekilmese, ‘Türkiye’den eser aldık’ demekten utandıkları için diye düşünüyorum, çabucak alacaklar. Bütün dünyada savaşın tertibini değiştiren bir sistem oldu TB2. Devamı Akıncı, MİUS üzere insansız sistemler geliyor. Yalnızca Baykar değil birebir vakitte TUSAŞ Anka, Aksungur üzere eserlerle (Türkiye) dünyada ses getirmeye devam ediyor.”

Türkiye üzere bir ülkenin 10 bin doların altındaki bir ulusal geliri hak etmediğini belirten Tüfekci, Başkanlık olarak geniş alan davetleriyle yeni teknolojileri çok süratli geliştirme ve kullanıma sunma imkanı sağladıklarını tabir etti.

Tek kalemde 800 firmaya ihracat imkanı

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, şirketin kuruluşundan bu yana vatan savunması için faaliyet gösterdiğini söyledi.

Askeri denizcilikten siber güvenliğe, komuta-kontrol sistemlerinden taktik İHA sistemlerine kadar uzanan birçok alanda tahliller ürettiklerini anlatan Güleryüz, şirket olarak savunma endüstrisi ekosistemiyle birlikte büyümeyi amaçladıklarını vurguladı.

20 ülkeyle görüşmelerimiz de devam ediyor

Elde ettikleri gelirleri daima Ar-Ge ve inovasyona ayırdıklarını anlatan Güleryüz, “Daha fazla büyümek, ülkemizi geliştirmek istiyoruz. Yapmamız gereken bugünün değil, geleceğin teknolojilerine yatırım yapmak. STM bugün küçük taktik İHA sistemleri konusunda öncü bir firma. İhracat başarısı da yakaladık, 20 ülkeyle görüşmelerimiz de devam ediyor.” dedi.

“Ambargolar motive ediyor”

HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar da konuşmasında, şirketin bugüne kadar askeri ve sivil alanda birçok projeyi ülkeye kazandırdığını söyledi.

Geçmişten bugüne karşılaşılan ambargolar, açık-kapalı kısıtlamalar ve sınırlamaların dalı daima motive ettiğini lisana getiren Nacar, “Bugün de çok farklı bir noktada değiliz. 40-50 yıl evvel kurulan firmalar geliştirdikleri teknolojiler sayesinde İHA, SİHA, zırhlı araç üzere tahlillerle ülkemizi bir noktaya getirdiler fakat daha gidilmesi gereken uzun bir yol olduğunun da farkındayız.” diye konuştu.

HAVELSAN’ın simülatörler konusunda dünyadaki birinci 7 firmadan biri haline geldiğini anlatan Nacar, gelinen noktada geleceğe yönelik teknolojilere odaklandıklarını vurguladı.

“Sürdürülebilir olmak çok önemli”

“Dijital ordu” konsepti için bir dizi çalışma yaptıklarını belirten Nacar, “Sürdürülebilir olmak da çok kıymetli. Ekosistem kuruldu, çarklar dönüyor fakat bunun daha yeterli dönebilmesi için ölçeklendirmeye, eser satışına, ihracata muhtaçlık var. Bu istikamette çaba sarf ediyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.