Tekfen Filarmoni’nin Efes Antik Kent şöleni

1992 yılında kurulan Tekfen Filarmoni Orkestrası bu yıl 30’uncu yaşını kutluyor. Natürel kurulduğu vakit ismi Filarmoni Orkestrası değil, Karadeniz Oda Orkestrası’ydı. Tekfen Holding’in kurucu ortaklarından Ali Nihat Gökyiğit, Şef Saim Akçal’ın teklifiyle Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’ne kültürel bir boyut kazandırmak hedefiyle Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin müzisyenlerinden bir orkestra kurulmasına karar verdi. Orkestra, evvel Karadeniz, sonra Hazar daha sonra da Doğu Akdeniz’in 23 ülkesinden gelen müzisyenleri ve bağlama, kaval, kemençe, tulum, salamuri, kılkobuz, komuz, dombra, çang, bandura, buzuki üzere yöresel çalgıları ve hatta onlar için yazılmış yapıtları de içine aldı. Yani Üç Deniz’in Sesi’ni yansıtan Tekfen Filarmoni Orkestrası çoksesli klasik müziği Doğu’nun sesiyle sentezlemek üzere bir misyon edindi o günlerde. Ortadan 25 yıl geçti, Saim Akçal emekli oldu, 2017’de daimi şef ve sanat direktörlüğü misyonlarını 1988 doğumlu gencecik bir Özbek şef, Aziz Shohakimov üstlendi. Vazifesi aldığı yıl şimdi 29 yaşındaydı. Tekfen Vakfı Genel Müdürü Dori Kiss Kalafat orkestranın almış olduğu yol için, “artık son derece yeterli eğitim almış genç Türk müzisyenlere orkestramızda daha çok yer veriyoruz, seçmeler düzenliyoruz ve hem Türkiye’nin yeteneklerine sahip çıkıyor hem de orkestramıza taze kan ve güç katıyoruz” diyor.

50 YIL

Tekfen Filarmoni Orkestrası 30. yılında ardarda doğumgünü kutlamaları yapıyor. Evvel İKSV’nin (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) Müzik Şenliği 50. yılı açılış konserini AKM’de yaptı, 9 Haziran Perşembe gecesi de mükemmel Efes antik kenti Celsus Kütüphanesi’nde 35. İzmir Sanat ve Eğitim Vakfı programı çerçevesinde unutulmayacak bir gece yaşattı. Celsus Kütüphanesi M.S 1. yüzyılda Roma İmparatorluğu Senato üyesi ve Efes Valisi ismine yapılan, vaktinde 12 bin parşomeni barındıran bir halk kütüphanesi idi. Kütüphanenin ışıklandırılmış üç çift kolonu, Korint başlıkları, nişleri ve heykelleri altında Tekfen Filarmoni’nin müziğini dinlemek hakikaten öteki bir kozmosa seyahat üzereydi.

Orkestra AKM’deki programı Celsus Kütüphanesi’nde de çaldı. Evvel Ferit Tüzün’ün Nasreddin Hoca’sı ile başladı. Sonra Çaykovski’nin 1 No’lu piyano konçertosu ve akabinde da Bernstein’in Batı Yakası Öyküsü… AKM’de müzik şenliği açılış konserinde solist ünlü piyanist Kirill Gerstein idi, Celcus Kütüphanesi’nde ise Türk klasik müzik izleyicilerinin kalbini fethetmiş gencecik, incecik lakin piyanonun tuşlarına bastıkça büyüyen, Efes’in gökyüzüne kadar yükselen Can Çakmur… Can Çakmur 1997 doğumlu bir şahane çocuk. 30 yaş altı yeteneklere açık 2018 Hamamatsu Piyano Yarışı birincisi, Oda Müziği Mükafatı sahibi, 2017 yılı İskoçya Milletlerarası Piyano Müsabakası galibi ve daha birçok memleketler arası ödül ve övgü sahibi, BIS Records için albüm kayıtları olan şimdi 26 yaşında bir piyanistimiz. Konserde Can Çakmur’un annesi, babası, dedesi İzmir’in eski belediye liderlerinden Yüksel Çakmur ve babaannesi de ön sıralardaydı. Can Çakmur ayakta alkışlarla bis için çağırıldığında babaannesi gözyaşlarını tutamıyordu. Bir öbür şef Gürer Aykal ise tekrar en ön sırada yüzünde konser boyunca taşıdığı gülümseme ile orkestrayı, şefi ve solisti adeta onaylayan bir hocaydı. Tekfen Orkestrası’nın daimi şef ve sanat yöneticisi Aziz Shokhakimov ve Efes antik kenti Celsus Kütüphanesi’ndeki konserin piyanisti Can Çakmur’un yetenekleri, gençlikleri ve dinamizmi tüm konsere yansıdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.