Taliban: Haşhaş tarlalarını yok edeceğiz

Taliban süreksiz hükümetinin sözcülerinden Bilal Kerimi, ülke gündemine ait açıklamalarda bulundu.

Bilal Kerimi, Taliban idaresinin uyuşturucu ile uğraşta kararlı olduğunu ve çiftçiler için alternatif arayışında olduklarını aktararak, “Hiç elbet Afganistan’da ekonomik meseleler bulunuyor. Haşhaşın alternatifi olarak şimdi bir şey bulunmuyor” dedi.

Kerimi, uyuşturucu kesimine getirilen yasağın ayrıyeten dini bir boyutunun da bulunduğunu kaydederek, bunun kesin ve son karar olduğunu söyledi.

Kerimi, ülkedeki uyuşturucu üretiminden şikayetçi ülkelerden takviye bulamadıklarını lisana getirerek, şöyle devam etti:

“Yani haşhaşla ilgili açıklanan karar kesin formda uygulanacak. Bundan sonra haşhaş ekilen tarlalar da yok edilecek. Geçmişte Afganistan’daki uyuşturucu üretiminden rahatsız olan ve bundan direkt etkilenen ülkeler artık haşhaşın alternatifinin sunulması konusunda bize takviye vermeli. Onlar nitekim uyuşturucudan ziyan gördüklerini çiftçilere dayanak vererek ispat etmeli. Şu ana kadar da hiçbir ülke bu bahiste gözle görülür bir dayanak sağlamadı.”

AFGANİSTAN’DAKİ HAŞHAŞ TARLALARI

Afganistan dünyada en fazla afyon üreten ülkeler ortasında birinci sırada yer alıyor.

Haşhaştan elde edilen afyon, Avrupa ve ABD de dahil olmak üzere Avusturalya‘ya kadar geniş bir coğrafyada satışa sunuluyor. Bu durum, memleketler arası toplumda önemli rahatsızlıklara neden oluyor.

Taliban idaresi, nisanda aldığı kararla ülke genelinde her türlü keyif verici unsurun kullanımı, ticareti ve üretimini yasaklandığını, bu kararı ihlal edenlerin yargılanarak cezalandırılacağını bildirmişti.

Ekonomik krizdeki Afganistan’da faaliyet gösteren çiftçilerin en büyük sorunu ise eş bedel çıkar getirecek alternatif eser bulamamalarından kaynaklanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.