Snapdragon 6 Gen 1 ve Snapdragon 4 Gen 1 Duyuruldu

Qualcomm, orta sınıf Snapdragon 6 Gen 1 ve giriş seviyesi Snapdragon 4 Gen 1 çipsetlerini duyurdu. 6 Gen 1, 4nm üretim süreci üzerine kuruluyken 4 Gen 1, 6nm düğümde kalıyor. İlk Snapdragon 6 Gen 1 destekli cihazların 2023 yılının ilk çeyreğinde gelmesi beklenirken, Snapdragon 4 Gen 1 ise bu çeyrekte piyasaya çıkacak.

Şirket henüz CPU’ların tüm özelliklerini paylaşmadı. Bu nedenle sadece Snapdragon 6 Gen 1’in ana çekirdeklerinin 2.2GHz’e, Snapdragon 4 Gen 1’in CPU’sunun 2.0GHz’e çıkacağını biliyoruz. Çipsetlerin her ikisi de sekiz çekirdek sunuyor ancak mimari ve güç/verimlilik detayları henüz onaylanmadı. Kullanılan Adreno GPU’larından bile bahsedilmiyor.

Qualcomm, Snapdragon 6 Gen 1’in grafik performansında yüzde 35 artış ve hesaplama performansında yüzde 40 artış vaat ediyor. Bu noktada referans olarak ne kullanıldığını da bilmiyoruz. Snapdragon 4 Gen 1, yüzde 15 daha hızlı CPU ve yüzde 10 daha güçlü GPU sunuyor.

Snapdragon 6 Gen 1, yerel HDR görüntü yakalamayı ve 200 MP kameraları destekleyen 12 bit Spectra Üçlü ISP’ye sahip. Ek olarak HDR videolardan da bahsediliyor. Tabii ki bazı gelişmiş yapay zeka yetenekleri de sağlanıyor. Bokeh efekti, genel performans ve enerji optimizasyonuna yardımcı olan 7. nesil Qualcomm AI Engine’den yararlanıyor.

Snapdragon 6 Gen 1, Wi-Fi 6E bağlantısının yanı sıra 4. nesil Snapdragon X62 5G modem getiriyor.

Qualcomm’un AI Motoru, Snapdragon 4 Gen 1’de de kullanılıyor. Yeni donanım artık Değişken Hızlı Gölgeleme ile 120 Hz FHD+ ekranları destekleyebiliyor.

Snapdragon 4 Gen 1’deki Spectra Triple ISP, çok kareli gürültü azaltma teknolojisini kullanarak gürültüyle ilgileniyor ve 108 MP kameraları destekleyebiliyor.

5G bağlantısı Snapdragon X51 5G modem üzerinden sağlansa da Wi-Fi 6E desteği söz konusu değil.

Son olarak Snapdragon 4 Gen 1’in iQOO’nun yakında çıkacak olan Z6 Lite akıllı telefonunda piyasaya sürüleceğini belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.