Sıcak Gelişme: ABD, Bu 3 Altcoin İçin Menkul Kıymet Dedi!

New York Başsavcısı Letitia James, Bitcoin ve altcoin borsası KuCoin’e dava açarken, kayıt dışı kripto para platformlarına yönelik baskıyı devam ettirdi. Savcı ayrıca şikayetinde, hangi altcoin’leri menkul kıymet olarak gördüklerini de açıkladı. Başsavcılığa göre, KuCoin eyalette kayıtlı olmamasına rağmen şirket New York’taki platformunda kripto para alıp satabildi. İşte detaylar…

Bitcoin ve altcoin borsasına dava açıldı

New York Başsavcısı, KuCoin’e, eyalet sınırları içerisinde kayıtsız menkul kıymet sattığı gerekçesiyle dava açtı. Yaptırım eylemiyle Başsavcı James, KuCoin’in New York’ta faaliyet göstermesini durdurmaya ve yasalara uyana kadar web sitesine erişimi engellemeye çalışıyor. Bu son eylem, Başsavcı James tarafından devlete kayıt olamayan kripto para platformlarına karşı alınan bir dizi yaptırım eyleminin sekizincisi olarak karşımıza çıkıyor.

KuCoin, yatırımcıların web sitesi ve uygulaması aracılığıyla kripto para birimleri alıp satmalarına olanak tanıyan bir kripto para ticaret platformudur. İddiaya göre platform, yatırımcıların menkul kıymetler ve emtialar olan ETH, LUNA ve TerraUSD (UST) dahil olmak üzere popüler altcoin projeleri ile ticaret yapmasına olanak tanır.

Ethereum’un menkul kıymet olduğu iddia ediliyor

Bu dava, bir düzenleyicinin mahkemede mevcut en büyük kripto para birimlerinden biri olan ETH’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ettiği ilk davalardan biridir. Dilekçe, ETH’nin tıpkı LUNA ve UST gibi üçüncü taraf geliştiricilerin ETH sahiplerine kâr sağlama çabalarına dayanan spekülatif bir varlık olduğunu savunuyor. Sonuç olarak KuCoin’in ETH, LUNA veya UST satmadan önce eyalete kaydolması gerekiyordu.

İddialara göre KuCoin ayrıca, borç verme ve stake etme ürünü olan KuCoin Earn yoluyla kayıt dışı menkul kıymetler satmaktadır. New York yasası, menkul kıymetler ve emtia komisyoncularının devlete kaydolmasını şart koşuyor, KuCoin’in ise böyle bir kayıt sürecinden geçmediği belirtilmekte. Başsavcılık, New York merkezli bir IP adresine sahip bir bilgisayar kullanarak KuCoin ile bir hesap oluşturabildi ve KuCoin’in bir ücret talep ettiği coin’leri alıp satabildi. Ofis ayrıca, KuCoin’in de bir ücret talep ettiği KuCoin Earn ürününe kripto paralar yatırabildi.

Ek olarak, KuCoin bir borsa olduğunu iddia ediyor, ancak Başsavcı’nın iddialarına göre New York Yasası uyarınca ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda (SEC) ulusal menkul kıymetler borsası olarak kayıtlı değil veya ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından uygun şekilde belirlenmemiş. KuCoin, eyaletteki kripto varlık ticareti faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi sağlamak için Başsavcılık tarafından yayınlanan bir mahkeme celbine de uymadı. KuCoin’in Seyşeller, Kanada ve Hollanda da dahil olmak üzere birden fazla yetki alanında uygun lisans olmadan faaliyet gösterdiği tespit edildi.

Daha önce CoinEx’e de dava açılmıştı

Bu dava aracılığıyla, Başsavcı James, KuCoin’in kendisini bir borsa olarak yanlış tanıtmasını engelleyen, şirketin New York’ta faaliyet göstermesini engelleyen ve KuCoin’e erişimi engellemek için IP adreslerine ve GPS konumuna dayalı coğrafi engellemeye yönlendiren bir mahkeme emri istiyor.  Bu son dava, Başsavcı James’in kripto para endüstrisinde New York yasalarını uygulama ve New York yatırımcılarını koruma çabalarını sürdürüyor.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Geçmişte, Başsavcı James benzer şekilde bir menkul kıymetler ve emtia komisyoncusu olarak kayıt yaptırmadığı için CoinEx’e karşı dava açmıştı. Ayrıca yasadışı faaliyet gösterdiği için kripto para platformu Nexo’dan 24 milyon dolar geri aldı ve yatırımcıları dolandırmak ve şirketin kötü mali durumunu gizlemek suçlarından Celsius’un eski CEO’suna dava açtı. Başsavcı James, kripto varlık piyasasındaki aldatıcı davranışlardan etkilenen New Yorkluları bu sorunları ofisine bildirmeye çağırıyor. Ayrıca, kripto para birimi endüstrisindeki suistimal veya dolandırıcılığa tanık olmuş olabilecek kişileri, şikayette bulunmaya teşvik ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir