Şentop'tan AB bildirgesinin Türkiye bölümüne tepki: Reddediyoruz

Şentop’tan AB bildirgesinin Türkiye bölümüne tepki: Reddediyoruz

Türkiye bölümünde ‘hukukun üstünlüğü ve temel haklar’ konusunda eleştiri yapılan AB Parlamento Başkanları Toplantısı’nın sonuç bildirgesine tepki gösteren Meclis Başkanı Şentop, “Bunlar içerisinde Türkiye’yi anlamamaktan kaynaklanan, Türkiye’ye ön yargılı yaklaşımdan kaynaklanan değerlendirmeler var. Bunları reddediyoruz” dedi.

SİYASET 29.03.2022 14:59

Şentop'tan AB bildirgesinin Türkiye bölümüne tepki: Reddediyoruz

Abone Ol google-news

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Avrupa Birliği (AB) Parlamento Başkanları Toplantısı’nın sonuç bildirgesinde yer alan Türkiye ile ilgili bölüme tepki gösterdi.

Şentop, Lübliyana’da Brdo Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Avrupa Birliği Parlamento Başkanları Toplantısı’nın müzakereler bölümünde söz istedi. Şentop, toplantının sonuç bildirgesinde yer alan Türkiye ile ilgili ifadelere ilişkin, “Bu sonuç metninin 22. paragrafı Türkiye ile alakalı. Bu paragraftaki değerlendirmelerin içerisinde şüphesiz müspet, olumlu karşıladığımız değerlendirmeler de var. Ancak bunlar içerisinde Türkiye’yi anlamamaktan kaynaklanan, Türkiye’ye ön yargılı yaklaşımdan kaynaklanan değerlendirmeler var. Bunları reddediyoruz” diye konuştu.

AB Parlamento Başkanları Toplantısı’nın sonuç bildirgesinde Türkiye, ‘hukukun üstünlüğü ve temel hakların önemli bir kaygı olmaya devam etmesi’ nedeniyle eleştiriliyordu.

Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri sürecinin, burada bulunan bazı ülkelerin çoğunun daha bağımsız devlet olmadığı dönemde başladığını söyleyen Şentop, Avrupa Birliği’nin başlangıcının Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu olduğunu hatırlattı.

‘TÜRKİYE’YE SADECE BİR İKİ ÜLKENİN GÖZLÜĞÜYLE BAKILIYOR’

Almanya ve Fransa arasında 1870’ten 1945’e kadar 3 büyük savaş olduğunu ve bu savaşın bütün Avrupa’yı etkilediğini anlatan Şentop, “İkinci Dünya Savaşı 70 milyondan fazla insanın ölümüne sebebiyet vermiş bir savaştır. Bu savaş sonucunda ‘Avrupa’da tekrar bir savaş olmasın’ diye özellikle Almanya ve Fransa’yı bir araya getirme yönünde bir iradeyle Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu kurulmuş, daha sonra 1957’de Roma Anlaşması’yla bu Avrupa Ekonomik Topluluğu’na dönüşmüştür. 1959’da Türkiye, Avrupa Ekonomik Topluluğu’na ortaklık başvurusu yapmıştır. 1962’de bu ortaklık başvurusu kabul edilmiştir. Daha sonra Türkiye 1985’te de tam üyelik başvurusu yapmıştır. Tahmin edersiniz 59’dan bugüne 63 yıllık bir süreç. Biz Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yaklaşımında ön yargıların, çifte standardın hakim olduğunu ve Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye sadece bir iki ülkenin gözlüğüyle bakmayı tercih ettiğini, maalesef müşahede ediyoruz” ifadesini kullandı.

TBMM Başkanı Şentop, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye, bu gözlüğü kullananlardan çok daha büyük, çok daha itibarlı bir ülkedir. Bunu gösterme imkanım yok. Bugünkü toplantı İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda yapılıyor. Rusya’dan ve Ukrayna’dan heyetler Türkiye’ye, İstanbul’a geldiler. Toplantının açılışını da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Bu toplantının açılışında Tayyip Erdoğan, salona girdiğinde iki taraf da ayağa kalkıp kendisini alkışladılar, Rusya ve Ukrayna tarafları. Türkiye hem Rusya’nın hem Ukrayna’nın güvendiği, adaletine itimat ettiği bir ülke. Dolayısıyla burada ufak bazı hesaplarla, bir at gözlüğüyle Türkiye’ye bakmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Buradaki ifadelere, Türkiye ile ilgili değerlendirmelere karşı çıkıyoruz. Bunu ayıp buluyorum. Biz, buraya davetli, misafir olarak geldik. Böyle bir toplantıda, Türkiye’ye güya kendi çapında bir üstenci bakış açısı ortaya koymak, hiç kimsenin hakkı ve haddi değildir.”

AA

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.