Seçim 2023: Cumhurbaşkanı adayları oylarını kullandı

Cumhurbaşkanı seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için Türkiye genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kuruldu. Oy verme işlemi saat 08.00 itibarıyla başladı. Yurt içinde 60 milyon 697 bin 843 seçmen, bugün saat 17.00’a kadar oy kullanabilecek.

Sabah saatlerinde cumhurbaşkanı adayları da oylarını kullanmak üzere sandık başına geldi.

CUMHUR İTTİFAKI ADAYI ERDOĞAN OYUNU KULLANDI

Erdoğan’ı okula girişinde Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe karşıladı. 

Okula sivil plakalı bir araçla gelen Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile “3279” numaralı sandığın bulunduğu sınıfa girerek, sandık görevlileriyle tek tek tokalaştı. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, gerekli kontrolün yapılması için kimliklerini sandık görevlilerine verdi. 

Emine Erdoğan’ın oy zarfını sandığa atmasının ardından Erdoğan kabine geçerek oyunu kullandı ve zarfı sandığa attı.

“TÜRK DEMOKRASİSİ İÇİN HAYIRLISI İLE BİR GELECEĞİ NİYAZ EDİYORUZ”

Oy zarfını attıktan sonra gazetecilere konuşan Erdoğan, “Oyumuzu kullandıktan sonra söylenecek en önemli şey Türk demokrasisi için sabah saatleri itibarıyla takipteyim. Olaysız, sıkıntı yaşanmadan süreç devam ediyor. En önemlisi deprem bölgesindeki oyların kullanımı idi. Vatandaşlarımız büyük şevkle oylarını kullanıyorlar. Burada da bir sıkıntı yok. Akşam sayımlardan sonra ülkemiz, milletimiz için, Türk demokrasisi için hayırlısı ile bir geleceği niyaz ediyoruz. Bütün seçmenlerimizin akşam 17’ye kadar endişeye kapılmadan oylarını kullanmaları Türk demokrasisinin gücünü göstermesi anlamında çok önemli. Bütün sandık kurulu üyelerine başarılar diliyorum” dedi.

HARÇLIK VERDİ

Erdoğan oy kullanmak üzere geldiği okulda çocuklara harçlık verdi. O anlar kameralara yansıdı.

MİLLET İTTİFAKI ADAYI KILIÇDAROĞLU OYUNU KULLANDI

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri için eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte Ankara’daki Arjantin İlkokulu’nda oyunu kullandı.

4221 numaralı sandıkta oy verdikten sonra okul bahçesinde konuşan Kılıçdaroğlu, “Sandığa gidip bütün yurttaşlarıma teşekkür ederim. Hepimiz demokrasiyi, birlikte olmayı, kucaklaşmayı çok özlemişiz. Bundan sonra göreceksiniz, bu ülkeye baharlar gelecek ve baharlar hep devam edecek. Hepinize en içten sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum” diye konuştu. 

SLOGANLARLA KARŞILANDI

Kılıçdaroğlu okuldan ayrılırken oy vermek için gelen seçmenler “Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu” sloganları attı. 

ATA İTTİFAKI ADAYI SİNAN OĞAN OYUNU KULLANDI

ATA İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, Çankaya ilçesindeki Kocatepe Mimar Kemal Anadolu Lisesi’nde oyunu kullandı. 

1276 numaralı sandıkta 344’üncü sırada eşi Gökçen Oğan ile birlikte oy veren Oğan, basın mensuplarına açıklama yaptı. 

YURTTAŞLARA ÇAĞRI YAPTI

Oğan, heyecanlı olduğunu belirterek “Memleketimize, milletimize hayırlı olsun diliyorum. Buradan bütün vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen, herkes oy kullansın. Sükunetle, suhuletle bu seçimi bir bayram havasında geçirelim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir