Savcı duruşmaya katılmadı, ‘Montrö Bildirisi’ davası ertelendi

Montrö Kontratı ile ilgili bildiri yayımladıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 104 emekli amiral bugün üçüncü sefer daha hakim karşısına çıktı.

Ankara 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, temel savcı mazeretli olduğundan süreksiz vazifeli savcı mütalaa okunması için mühlet talebinde bulundu. Talebi uygun bulan mahkeme, davayı 7 Ekim 2020 tarihine erteledi.

AVUKATLARDAN TEPKİ

Davanın 7 Ekim’e ertelenmesinin akabinde mahkeme lideri, son savunmaların da ekim ayı içerisinde alınacağını belirtti. Avukatlar da bunun üzerine “ceza isteneceğine eminsiniz ki son savunmaları alacağız diyorsunuz” reaksiyonunu gösterdi.

104 emekli amiral, Nisan 2021’de, Montrö Boğazlar Mukavelesi ve üniformasıyla gittiği tarikat konutunda cüppe ve sarıklı fotoğraları basına sızan Tuğamiral Mehmet Sarı’ya ait açıklama yapmış, bunun üzerine “suç işlemek için anlaşma” gerekçesiyle haklarında dava açılmıştı.

İlk duruşması mart, ikinci duruşması ise haziranda görülen davada evrakın, temel hakkında mütalaasını hazırlamak üzere savcılığa gönderilmesi kararlaştırılmıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.