Sav: Mehmet Metiner’in reaksiyon gösterdiği ‘Yalnız Kurt’ dizisi yayından kaldırıldı

Yönetiminde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın kardeşi Serhat Albayrak’ın bulunduğu Turkuvaz Medya bünyesindeki ATV’nin ‘Yalnız Kurt’ dizisi AKP içerisinde tartışma yaratmıştı.

Dizinin 19. kısmındaki bir sahnede, Barzani ailesi liderliğindeki IKBY idaresi gaye alınıyor ve “Kerkük ve Musul Türk yurdudur. Sizler, Büyük Ortadoğu Projesi’nin uydu oluşumlarından birisiniz”, “Böyle kendinize Bölgesel İdare filan diyorsunuz ya, aslında siz Büyük Ortadoğu Projesi’nin uydu oluşumlarından birisiniz”, “Kerkük Göktürk’tür, bu toprakların asıl sahipleri Türkmenlerdir, Kerkül ve Musul bizimdir”, “Türkmenler, Süryaniler, Şiiler, Sünniler… Tek tek hepsi sizden hesap soracak” üzere sözler kullanılıyordu.

METİNER, “REİS’E OPERASYON ÇEKİLİYOR” DEMİŞTİ

AKP eski milletvekili ve Yeni Şafak müellifi Mehmet Metiner, gündem olan diziye sert reaksiyon göstermişti. Dizinin senaryosunun “ırkçı-faşistler” tarafından hazırlandığını söyleyen Metiner, diziye reaksiyon göstererek “Erdoğan’ın dış siyasetine darbe vurdunuz” demişti.

“Misyonumuza ve duruşumuza ziyan verdiler. Ayda bir neredeyse o idarenin seçilmiş lideri Neçirvan Barzani’yi ağırlayan Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın Türk-Kürt kardeşliğine yaslanan ve herkese kazandıran esaslı dış siyasetine darbe vurdular” diyen Metiner, şu sözleri kullanmıştı:

“Kendi kanalımız olduğu için diğer bir algı oluşuyor. Güya AK Parti ve Hükümet bu türlü istediği için o dizi yayınlanıyor algısı. Osman Sınav’ın o milyonlarca Kürt’ün yani bizlerin üzerine boca ettiği ırkçı düşmanlığa karşı çıkmanın Reis’e ve AK Parti’ye karşı çıkmak manasına geleceği varsayılıyor. O yüzden topluluğumuz susuyor. Reis’e, partimize ve hükümetimize asıl siyasi operasyon çekiliyor. Bu ülkede Erdoğan’a ve davasına umut bağlamış Kürtlerle Erdoğan karşı karşıya getirilmek isteniyor.”

‘YAYINDAN KALDIRILDI’ İDDİASI

İddiya nazaran; 19. kısmındaki IKBY bayraklı, Mesut Barzani fotoğraflı sahne ile tartışmalara sebep olan dizi 10 Haziran’da yayımlanan 20. kısmı ile sona erdi. Barzani idaresine yakınlığıyla bilinen Rudaw’a açıklamalarda bulunan Metiner, dizinin yansıların akabinde dönem finali yaptığını söyledi.

‘HÜKÜMETİMİZİ DESTEKLEYEN BİR KANAL’

Dizinin dönem finali yaptığını söz eden Metiner şunları söyledi:

“Yayından kaldırıldı. Biz gerekli yansıyı gösterdik. Irkçı, faşist zihniyetle, kararlı bir formda gayretimizi sürdürüyoruz. Irak Kürdistan Bölgesel İdaresinin gayrimeşru ilan edilmesini hiddetle ve şiddetle kınadık kınamaya da devam edeceğiz. Erbil İdaresi bizim kardeş bildiğimiz bir idaredir. Hükümetimiz ile Irak Kürdistan Bölgesel İdaresi ortasında kardeşlik alakası var. Biz Erbil’i kendimizden biliriz, canımızın bir modülü biliriz. O dizide Kürtlerin tahkir edilmesi hepimizi derinden yaralamıştır. Bu yalnızca Irak Kürdistan Bölgesine yönelik bir operasyon değil birebir vakitte AK Partimizin, hükümetimizin siyasi misyonuna da yönelik yapılmış bir sabotajdır ve dizi üzerinden Türk-Kürt kardeşliği sabote edilmek istenmiştir. Biz Türk Kürt kardeşliğini savunan bir partiyiz. O yüzden şiddetle reaksiyonlarımızı koyduk ve dizi dönem finali ile yayından kaldırıldı.

Hükümetimiz de son derece rahatsız, partimiz de son derece rahatsız. Kelam konusu kanal hükümetimizi destekleyen bir kanal. Fakat burası demokratik bir ülke. Hükümetimiz dizilerde hangi sahnelerin oynayacağını bilmez ve bununla da ilgilenmez. Zannedersem bu paket olarak teslim edilen hiçbir yerine karışılmadan verilen bir dizi. Bir sonraki kısmında çok daha iğrenç şeyler yayınlandı. Hasebiyle ben televizyondaki arkadaşlarımızın güzel niyetinden kuşku duyuyorum. Biz bu düşmanca, ırkçı lisanı asla kabul etmiyoruz, kabul edemeyiz. Kendilerini uyardığımız halde buna karşın yayınlamaları televizyon idaresinin uygun niyetinden kuşkulanmamızı beraberinde getirdi. Ancak bunun partimizle AK Parti hükümetimizle asla bir alakası yoktur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.