Şanghay’da uygulanan 2 aylık karantina kademeli olarak sona eriyor

Çin’in nüfusu en yüksek olan kenti Şanghay’da artan korona virüs olayları nedeniyle 2 aydır uygulanan karantina, düşük risk kümesindeki bölgelerde kaldırıldı.

Çin’in iktisat merkezi Şanghay kentinde Covid-19 hadiselerinin artışa geçmesi üzerine getirilen karantina uygulaması 2 ayın akabinde sona buldu. Düşük risk kümesindeki bölgelerde halk kendini dışarı attı. 

Kent içi toplu taşıma ve taksiler yine çalışmaya başlarken kent sakinlerinin kendi araçlarını kullanmasına da müsaade verildi. Mağazalar, alışveriş merkezleri yüzde 75 kapasiteyle açıldı.

Şanghay Belediye Sözcüsü Yin Xin gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu, çok uzun vakittir hayalini kurduğumuz bir gün. Herkes çok fedakarlık yaptı. Bu gün güç kazanıldı ve bunu korumalıyız. Aşina olduğumuz ve özlediğimiz Şanghay’a tekrar güzel geldiniz” dedi.

Belediye Lider Yardımcısı Zong Ming ise, “Salgın tesirli bir formda denetim altına alındı” tabirini kullandı.

EN BÜYÜK HASTANE KAPATILDI

Kentte korona virüs olaylarındaki artışla gayret çerçevesinde Ulusal Stant ve Kongre Merkezi’nde kurulan ve 9 Nisan’da hasta kabulüne başlayan sahra hastanesi de kapatıldı. Salgın sırasında megakentteki 174 binden fazla kişi, sahra hastanesinde tedavi gördü.

YÜRÜRLÜKTE OLAN KURALLAR

Kentten ayrılmak için yetkililerden müsaade alınması koşulu ve maske kullanma mecburiliği ise devam ediyor. Ayrıyeten konutlarından çıkanların kimi yerlere giriş için akıllı telefonlarından sıhhat kodunu göstermeleri gerekiyor. Toplu taşıma araçlarını kullanmak yahut banka, alışveriş merkezi üzere yerlere girmek isteyenlerin de son 72 saat içinde yapılmış PCR testinin negatif olması kural.

Diğer bir kente seyahat edenlerin ise dönüşlerinde 7-14 gün karantina ile karşı karşıya kalacak halde Şanghay’dan ayrılmalarına yönelik kısıtlamaları sürüyor. Sinemalar, müzeler ve spor salonları da kapalı kalmaya devam ediyor. Hayat tam olarak salgın öncesi olağana dönmezken, orta ve yüksek riskli bölgelerdeki (en az 650 bin kişi) karantina uygulaması sürüyor.

Öte yandan Şanghay’da korona virüs olaylarının artış göstermesinin akabinde 1 Nisan itibariyle karantina uygulanması kararı alınmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.