Salah Abdeslam’ın cezası muhakkak oldu

Fransa’nın başşehri Paris’te Kasım 2015’te düzenlenen ve 130’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği terör taarruzlarıyla ilgili davanın hayatta kalan tek üyesi ve baş şüphelisi olan 32 yaşındaki Salah Abdeslam, mahkeme tarafından kaideli tahliyesiz ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırıldı.

Fransa’nın başşehri Paris’te, 13 Kasım 2015’te, Bataclan konser salonu, 10 ve 11’inci bölgedeki cafe ve barlarla Stade de France’da eş vakitli düzenlenen, 130 kişinin öldüğü, 400 kişinin de yaralandığı Paris terör ataklarının duruşmasında sona gelindi. Davanın hayatta kalan tek üyesi ve baş şüphelisi olan 32 yaşındaki Salah Abdeslam, mahkeme tarafından koşullu tahliyesiz ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırıldı.

HAYATTA KALAN TEK SANIK

Abdeslam, 13 Kasım 2015 gecesi Paris’te intihar bombacıları ve toplu silahlı taarruzlar düzenlemek için görevlendirilen 10 cihatçıdan biriydi. Abdeslam hayatta kalan tek kişi, öbürleri ya polis tarafından öldürülmüş yahut olay yerinde intihar etmişti.

Paris’teki Bataclan konser salonu, stadyum, restoranlar ve barlara silahlı saldırganlar ve intihar bombacıları ile düzenlenen atakları IŞİD üstlenmişti. Akınlar gerçekleştiren militanlar içinde hayatta kalan Belçika doğumlu Fas kökenli Fransız vatandaşı 31 yaşındaki Abdeslam, daha sonra Brüksel’de yakalanmıştı.

O GECE NE OLMUŞTU? 

13 Kasım 2015 tarihinde, mahallî saatle 21:16’da Paris’in birinci, onuncu ve on birinci bölgeleriyle birlikte Fransa Stadyumu’na silahlı ve bombalı ataklar düzenlenmişti. Stade de France’da yapılan Fransa-Almanya maçı sırasında, saatler 21.04’ü gösterdiğinde, 3 dakika ortayla iki başka patlama meydana geldi.

Saat 21.42’de ise siyah bir otomobil Eagles of Death Metal Grubu’nun konser verdiği Bataclan Konser Salonu’nun önüne geldi. Araçtan saat 21.47’de inen 3 saldırgan, konser salonuna girdi. Girmeden evvel, Strazburg kentinden gelen saldırgan Fuad Muhammed-Aggad, Brüksel’deki irtibatına telefondan, “olay yerindeyiz, başlıyoruz” bildirisini attı. Sami Amimour ve İsmail Ömer Mustafei isimli iki saldırganla birlikte otomatik silahlarla içeridekileri rastgele taramaya başladı. Olay yerine 15 dakika sonra gelen iki polis, cesetler ve bağırışlar ortasında saldırgana yaklaştığı anda 3 teröristten birisi üzerindeki bombayı patlattı. Öbür ikisi ise rehineleri öldürmekle tehdit etti.

Aşağıda bir kümesi rehin alan Sami Amimour’u 2 polis vurdu, Amimour üzerindeki bombanın pimini çekti ve olay yerinde kendini patlattı. Öteki saldırganların “Elimizde rehineler var, ölmelerini istiyorsanız yaklaşın” uyarısı üzerine, 2 polis geri çekildi. Geriye kalan 2 saldırgan bir küme rehineyle, birinci kata saklandı. Saatler 22.20’yi gösterdiğinde, sadece 33 dakikada 90 kişi ömrünü yitirdi.

Özel eğitimli arama ve kurtarma grubu (BRI) polisleri 22.43’te olay yerine geldi, hayatta kalmayı başaran bir kümesi dışarı çıkardı. Saldırganlarla 23.16’da temasa geçildi fakat sonuç alınamayınca, 00.19 da operasyon başladı. İki saldırgandan birisi, Fuad Muhammed Agad, üzerindeki bombayı patlatarak öteki saldırganla birlikte salonda intihar etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.