SADAT’ın İdare Heyeti Lideri Melih Tanrıverdi: Kemal Beyefendi keşke randevu alsaydı

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim güvenliğine tehdit oluşturduğu için kapısına dayandığı SADAT’ın İdare Şurası Lideri Melih Tanrıverdi, Halk TV yayınına katıldı.

CHP önderi Kılıçdaroğlu bugünkü küme konuşmasında da SADAT’ı gaye alırken; SADAT İdare Heyeti üyesi Melih Tanrıverdi SADAT’ın kuruluşuna yönelik konuşarak ”SADAT, kurulurken ne yapacağını ayrıntıları ile yazmış. Müsaade başvurusunu yapmış. Yasal bir pürüz olup olmadığı aylarca incelenmiş” sözlerini kullandı. 

Tanrıverdi, SADAT yöneticilerinin İslam Birliği istikametindeki geçmiş tabirleri için “Türkiye’nin medeniyet coğrafyası muhakkak. Burada konumlanan şey Avrupa aykırılığı değil. Burada kıymetli olan Türkiye’nin dost ve müttefik ülkelerine bunu yapmak. Kimi ülkelere yönelik dışlayıcı hallerde bulunmak hakikat değil. Hizmet tekliflerimizi 60 civarı ülkeye verdik. 20-25 adedine şimdiye kadar proje ürettik. Suriye’ye hiç hizmet paketimiz olmadı, Suriye’deki muhaliflerine de bir donatı hizmetimiz de olmadı. Libya’da 2013’te çeşitli projeler geliştirdik. Erdoğan açıklamayı yaptığında Hafter’e karşı uğraş ederiz diye ümitlenmiştik” dedi.

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) hakkındaki soruya cevap veren Tanrıverdi, ”ASSAM bir stratejik araştırma kuruluşu. AB mevzuatlarına benzeri fikri çalışmalar yapılsın diye kuruldu” dedi.

İslam Birliği’nin liderinin kim olacağı sorusuna ise Tanrıverdi, ”İslam Birliği’ne katılmak isteyen ülkeler, kendi parlamentolarında bunu oylarlar; bu oylama neticisinde ülke birliğe katılmayı kabul ediyorsa bir üst parlamento oluşturulsun. O belirlesin; devir başkanlığı artık ne oluyorsa” kelamları ile karşılık verdi.

ADNAN TANRIVERDİ’NİN ‘MEHDİ’Yİ BEKLİYORUZ’ AÇIKLAMASI

Adnan Tanrıverdi’nin ‘Mehdi’yi bekliyoruz’ açıklamaları hatırlatılınca Melih Tanrıverdi, ”Arada birtakım cümleler yok, kesilmiş. Süratlice anlatmaya çalışıyor orada. Çeşitli ülkelere gittiğimizde Adnan Paşa, ileri gelenleri Adnan Paşa’nın toplantılarında bulunurlar. Adnan Paşa onlara şunu der: ”İslam ülkeleri de bir birlik oluşturmasın mı?” diye sorar. Daima aldığı karşılık şudur: ”Bizde bunu yapacak güç yok. Mehti gelecek, bizi toplayacak” der. Ne yapacağız biz oturup bekleyecek miyiz biz? Adnan Paşa orada Mehdi’nin gelmesi için ortam hazırlayacağız demiyor. Yanlış anlaşıldı. Adnan Paşa hiçbir vakit oturup ”Mehdi’yi bekleyelim” demedi” sözlerini kullandı.

“SEDAT PEKER 3 SEFER RANDEVU TALEP ETTİ”

Tanrıverdi organize kabahat örgütü başkanı Sedat Peker’in savları hakkında şunları söyledi:

  • Biz Suriye muhalefeti ile El Nusra ile terör örgütleri ile çalışmadık, çalışmayız. Özgür Suriye Ordusu da dahil. Şayet Sedat Peker ‘ben bunları götürdüm’ diyorsa bu onların sorunu. Sedat Peker, SADAT’tan randevu talep ediyordu. Randevu talebini kabul etmedik. Davet etti, davetini kabul etmedik. Bizim organize cürüm örgütü önderi ile ne işimiz olabilir ki? Biz anarşist, terörist değiliz. Bizim grubumuz TSK’nın onurlu subaylarından oluşuyor. 
  • ‘Bir düğüne davetliyim risk almak istemiyorsanız orada görüşelim’ dedi. Bunları kabul etmedik. Geçen sene yaptığı savlardan sonra şunu anladık. Birileri gitmiş Sedat Peker’e biz SADAT’tanız demiş. O da doğruluğunu teyit etmek için bizi aramış. Doğruluğunu teyit etmeyince argümanın peşini bırakması gerekiyordu. Ancak o buna devam etmiş. Kim yapmıştır bunu? O devir FETÖ çok faaldi. FETÖ Sedat Peker’i aldattı diye düşünüyorum. 

GAYRİ NİZAMİ HARP FAALİYETİ İDDİALARI 

Tanrıverdi, Şule Aydın’ın ”Burada eğitim kamplarınız var mı?” sorusuna da karşılık verdi.

Tanrıverdi, ”Gayrinizami eğitim Türkiye’de vermiyoruz. Paketlerimiz var. Biz bu eğitimleri silahlı kuvvetlere ve polislere verilecek bir eğitim paketi. Bugün Rusya Ukrayna’yı işgal etti. Ukrayna’nın silahlı kuvvetlerini vurdu, sivilleri öldürdü. Ukrayna şu an meşgul yerlerde gayrinizamı harp faaliyeti yürütüyor. Vaktinde İngiltere, Ukrayna’ya vermişti. Ülkeler barış periyotlarında bu hazırlıklarını yaparlarsa; işgale maruz kaldıkları takdirde başarılı olma bahtları atacaktır” kelamlarını sarf etti.

Tanrıverdi, CHP Başkanı Kılıçdaroğlu’nun SADAT’ın kapısına gitmesine ait ise şunları söyledi:

”Kemal Beyefendi keşke randevu alsaydı, biz de orada olsaydık. Biz de görüşmek isterdik. Kemal Beyefendi bizim orada olmadığımız bir vakti tercih etti. Niyeti görüşmek değil gösteri yapmaktı herhalde. O gün çok yorgun ve bitkin vaziyetteydik. Ali Beyefendi, şirkete geldiğinde ne oluyor diye bakmak için dışarı çıkmış. Engin Altay’a ”Neden randevu almadınız?” diye soruyor” dedi.

”Yine de neden Kılıçdaroğlu’nu içeri almadınız?” sorusuna da karşılık veren Tanrıverdi, ”Kameralar açık, telefonlar açık gelmişler ziyarete. Bu misafirlik değil, gösteri yapmak” sözlerini kullandı.

NE OLMUŞTU? 

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 13 Mayıs’ta; İstanbul’da CHP milletvekilleri ile birlikte, Milletlerarası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye (SADAT) gitmişti. Kılıçdaroğlu, kapıların açılmadığı SADAT’ın önünde; “CHP, demokratik yollarla bu ülkede seçimin yapılması için her türlü çabayı gösterecektir. Seçimi gölgeleyecek, seçimin güvenliğini sarsacak rastgele bir şey olursa sorumlusu burasıdır ve saraydır” açıklamasını yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.