Reşat Petek 15 Temmuz raporunu yayınladı, Kahraman’dan savunma geldi

TBMM’de kurulan 15 Temmuz Darbe Teşebbüsünü Araştırma Kurulu’nu son toplantısını 22 Aralık 2016’da yaptı. Aylar süren yazım basamağının akabinde rapor, 12 Temmuz 2017’de periyodun Meclis Lideri İsmail Kahraman’a sunuldu. Lakin ortadan geçen müddette rapor ne Meclis Genel Konseyi’nde görüşülüp onaylandı, ne de yayınlandı.

5 YIL SONRA ŞAHSÎ SİTESİNDEN YAYINLADI

2019’da CHP’li Özgür Özel’in mevzuya ait soru önergesine karşılık veren TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, “Rapor tekemmül etmediğinden 26. Yasama Periyodu içinde bastırılarak dağıtılamamıştır. Kurul tarafından tekemmül ettirilerek başkanlığımıza sunulan bir rapor bulunmamaktadır” dedi.

Aradan tam 5 yıl geçti, Komite’nin AK Partili lideri Reşat Petek 667 sayfalık raporun tamamını www.resatpetekhukuk.com isimli şahsî web sitesinden erişime açtı.

‘TARİHİ GERÇEKLERİ TERSYÜZ EDEN BİR AÇIKLAMA’

Önceki gün HalkTv’den İsmail Saymaz’a konuşan Reşat Petek, bu teze da karşılık verdi. Raporu 12 Temmuz 2017’de Meclis Başkanlığı’na sunduklarını söyleyen Petek, “Rapor neden yayınlanmadı?” sorusuna karşılık da şunları söyledi: “Onu TBMM Lideri Mustafa Şentop’a sorabilirsiniz. Yahut İsmail Kahraman’a… Biz Kahraman’a teslim ettik. Tekemmül etti. Fakat Meclis Genel Heyeti’nde görüşülmedi. İşin özeti bu. Meclis’in web sitesinde ‘Komisyon raporu vermedi, hükümsüzdür’ diye bir cümle yazılı. Bu tarihi gerçekleri tersyüz eden bir açıklama. Bu türlü bir şey yazılmaması lazım. Hakikat değil. Gerçeği yansıtmıyor.”

KAHRAMAN: EK YAPILDI, RAPOR ATIL KALDI…

Tartışmaya katılan periyodun TBMM Lideri olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Şurası Üyesi İsmail Kahraman ise Sözcü’den Hürmet Öztürk’e konuştu. Kahraman “Bir ön rapor vardı. AK Parti üyeleri rapora bir eklenti yaptı. Bunun üzerine CHP’li üyeler raporu imzalamadı ve onlar da AK Parti’nin raporuna itirazda bulunup ek rapor hazırladı. O eklentinin müzakeresi için bir ortaya gelinemeyince rapor atıl kaldı. Bu ortada seçim geldi. Böylelikle, TBMM Lideri Mustafa Şentop Bey’in açıklamasında dediği üzere evrak tekemmül edemedi ve öylece kaldı. Durum budur” sözlerini kullandı.

İsmail Kahraman “Raporun, ileride görüşülmesine bir mahzur var mı?” sorusuna ise şöyle karşılık verdi: “Her vakit görüşülmesi, incelenmesi mümkün. Meclis kabul ettiği sürece yine incelenir. Konuşulması da yararlı olur. Meclis Lideri’nin sözü çok doğrudur. Eklentiye karşı oy yazısı yazmak için toplantı yapılamadığı için rapor TBMM’de görüşülemedi.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.