Putin’in vaftiz kızı, eski Playboy modeli Ksenia Sobchack’in ‘ajan’ olduğu tezi: Soruşturma başlatıldı

Bir periyot Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen hatta vaftiz kızı olduğu argüman edilen Ksenia Sobchack hakkında soruşturma açıldı. Rusya’da son derece tanınan bir isim olan Sobchack, şayet kanıtlanırsa, ‘yabancı ajan’ olarak damgalanacak.

Rusya’da Devlet Lideri Vladimir Putin’e bir devir yakınlığıyla bilinen Anatoli Sobchack’ın kızı Rus televizyon sunucusu Ksenia Sobchack ‘ajanlık’ suçlamasıyla karşı karşıya…

Bir periyot Putin’in yakın dostu olan Sobchack’ın kızı Ksenia, Playboy mecmuaları için verdiği pozlarla kısa müddette popülerliğe kavuşmuştu. Hali hazırda Rusya televizyonlarından sunuculuk yapan Ksenia’nın Putin’in vaftiz kızı da olduğu argüman edilmişti.

Lakin ikilinin ortası Ksenia’nın Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesine karşı çıkmasıyla açıldı.
İngiliz basınında yer alan haberlere nazaran, Ksenia Sobchack’ın Putin’e muhalif halleri ve savaş karşı açıklamalar yapması üzerine Rus önder ve vaftiz kızı ortasında soğuk rüzgarlar esmeye başladı.

Putin, 2000 yılında Anatoli’nin cenazesine katılmıştı

Ksenia’nın babası Anatoli, Putin’in hukuk profesörü ve KGB casusuna St Petersburg belediye lider yardımcısı olarak Rus siyasetindeki birinci rolünü veren akıl hocasıydı.

HAKKINDA İNCELEME BAŞLATILDI

Artık ise Putin’e muhalif bir hal takındığı öne sürülen bu isimlerin Kremlin’in takibinde olduğu öne sürüldü. Ülkede yabancı fonları denetleyen kurumun lideri Aleksander Ionov, Sobchak’ın gelirinin yurtdışından finanse edilip edilmediğini görmek için denetim başlatıldığını söyledi.

Sobchak’ın medya kuruluşu Ostorozhno Novosti’nin de soruşturma altında olduğu açıklandı.

Ionov, ‘Eğer kayıtlarda yabancı fonlara rastlanırsa Sobchak casus olarak anılacak’ dedi.

AÇIKLAMA YAPTI

Rus yetkililer için bireyleri ‘ajan’ diye sınıflandırmak yeni değil. Daha evvel de Rusya’da muhalif yayın yapan Meduza ve Important Stories yayın kuruluşlarının sahipleri ‘yabancı ajan’ olarak damgalanmıştı.

Rusya’da yasak olan Instagram hesabından paylaşım yapan Sobchack, Ionov sayesinde yabancı casus olacağını öğrendiğini vurguladı. Sobchack, “Bundan gurur duyarım. Kendi fikrine sahip olmak mutlak özgürlük demek” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.