Putin AB’yi köşeye sıkıştırdı! Mutabakat sağlanamadı

Avrupa Birliği (AB) Dış Alakalar Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komitesi Lider Yardımcısı Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları’nın Rus petrolüne ambargoyu da içeren Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketi üzerinde şimdi mutabakata varamadığını açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik akınları devam ederken, AB Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketi üzerinde tartışmayı sürdürüyor.

Avrupa Birliği (AB) Dış Münasebetler Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Kurulu Lider Yardımcısı Josep Borrell Belçika’nın başşehri Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, AB Dışişleri Bakanları’nın Rus petrolüne ambargoyu da içeren Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketi üzerinde şimdi muahedeye varamadığını açıklayarak, “Ne yazık ki bugün bir muahedeye varmak mümkün olmadı” dedi.

“MÜMKÜN OLMADIĞINI BİLİYORDUK”

Borrell, bugünkü toplantının Macaristan’ın Rus petrolüne uygulanacak yasak ile karşı karşıya kalacağı zorluklarla ilgili kimi hususlara açıklık getirdiğini tabir ederek, “Bugün bir mutabakata varmaya çalışmak gündemde bile değildi, zira bunun mümkün olmadığını biliyorduk. Birtakım üye devletlerin isteksiz olmasının nedenleri hakkında yalnızca petrol yasağı değil, yaptırım paketinin öteki ögeleri hakkında da çok yapan bir tartışma yaptık” dedi.

2 MİLYAR EUROYA ULAŞTI

Borrell, Dışişleri Bakanlarının Ukrayna’nın silah alımlarının desteklemek için ek 500 milyon euro sağlamaya karar verdiklerini ve AB’nin bu emel için ayırdığı toplam paranın 2 milyar euroya ulaştığını tabir etti.

AB, bu yılın sonuna kadar Rusya’dan tüm petrol ithalatını yasaklamayı ve ülkenin en büyük bankası Sberbank’ı SWIFT sisteminden çıkarmayı planlıyor.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto geçtiğimiz çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rus petrolüne uygulanacak yasağın Macaristan için oluşturacağı sıkıntılara AB’nin tahlil bulması halinde Rus petrolüne yönelik AB yaptırımlarına onaylayacağını söz etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.