Prof. Dr. Leblebicioğlu: Maymun çiçeği dünyayı etkileyecek yeni bir salgın olabilir

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, son günlerde gündeme gelen maymun çiçeği hastalığı hakkında bilgi verdi.

Maymun çiçeği hastalığı olarak isimlendirilen Monkeypox’a Poxviridae familyasındaki Orthopoxvirus cinsinin bir üyesi olan maymun çiçeği virüsünün neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Leblebicioğlu, “Maymun çiçeği virüsü sıklıkla Orta ve Batı Afrika tropikal bölgelerinde görülen bir enfeksiyondur. İnsanlara hayvanlarla yakın temas yahut virüs bulaşmış malzeme ile temas yoluyla bulaşır. Hastaların lezyonları, beden sıvıları, teneffüs damlacıkları ve yatak, çarşaf üzere kontamine malzemelerle temas ile beşerden beşere bulaşabilir. Hastalık açısından yüksek riskli bireyler hastaların mesken arkadaşları, cinsel partnerleri, yakın temasta olan bireyler ve hastayla ilgilenen sıhhat çalışanlarıdır” diye konuştu.

“ÇİÇEK HASTALIĞINA KARŞI AŞILANMASI OLANLAR BU HASTALIKTAN KORUNURLAR”

Prof. Dr. Leblebicioğlu, “İngiltere, Portekiz, İspanya başta olmak üzere İtalya, İsveç, Belçika, Hollanda üzere Avrupa ülkelerini etkileyen bir salgındır. ABD’de bir, Kanada’da iki hadise bildirilmiştir. Kısa müddette olgu sayısının 100’ün üzerine çıkması kaygı vericidir. Bu formda bir salgın neden olması bulaştırıcılıkta yeni bir yol olabileceğini, hastaların birçoklarında cinsel bağlantı öyküsünün olması, etkenin cinsel ilgi sırasında yakın temas ile bulaştığını düşündürmektedir. Yeni bir varyant mümkünlüğü da kesinlikle araştırılmalıdır. Hastalıkta en sık görülen belirtiler ateş, bedende döküntü ve lenf bezlerinde büyümedir. Döküntüler daha çok yüzde görülür, eller, avuç içi ve ayak tabanı, ağız içinde ve cinsel organlar döküntünün görüldüğü öteki beden bölgeleridir. Klinik görünümü artık dünyada aşı uygulaması ile ortadan kaldırılan çiçek hastalığına misal. Hastalık kendini çoklukla 2-4 haftada hudutlar. Çiçek hastalığına karşı aşılanması olanlar bu hastalıktan korunurlar” halinde konuştu.

AVRUPA’DA YAYILIMI ARTIYOR

Maymun çiçeğinin önlenmesi için onaylanmış daha yeni aşılar geliştirildiğini lakin yaygın kullanımı olmadığını söz eden Prof. Dr. Leblebicioğlu, “Kanıtlanmış, tesirli bir tedavisi olmayan hastalıktan korunmak için hasta hayvanlar ve beşerlerle temastan kaçınmak gerekir. Bedeninde rastgele bir olağan dışı döküntü, kızarıklık, su dolu küçük kesecekler fark eden şahıslar vakit geçirmeden bir sıhhat kuruluşuna başvurmalıdır. Hastalığın görüldüğü bölgelerden gelen şahıslar hastalık belirtileri açısından değerlendirilmelidir. Maymun çiçeği hastalığından kuşkulanılan hastalar kesinlikle Sıhhat Müdürlüklerine bildirilmelidir. Avrupa’da yayılımı artan hastalık için ülkemizde erken ikaz sistemi süratle geliştirilmelidir” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.