Pompeii’de birinci yanardağ kurbanı Anadolu’dan gelmiş olabilir

İtalya’daki antik Pompeii kentinde yanardağ patlaması sonucu ölen bir kişinin iskeleti üzerinde yapılan genetik incelemeler mümkün Anadolu kökenlerine işaret ediyor.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine nazaran, M.S. 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu yok olan Pompeii, küllerle kaplanan kalıntıları harikulâde derecede uygun korunduğu için arkeoloji açısından özel ehemmiyete sahip. Bu kalıntılar ortasında 1933 yılında bulunan iki insan iskeleti, yeni bir genetik araştırmaya husus oldu.

Scientific Reports mecmuasında Perşembe günü yayımlanan araştırmada, iki Pompeiilinin kemikleri üzerinde yapılan genetik çalışmanın sonuçları yer aldı. Araştırmacılar, birinci kere Pompeiili bir kişinin genomunun dizildiğini belirtti.

Arkeologların “Demircinin Evi” olarak isimlendirdiği bir kapalı alanda bulunan iki iskelet üzerinde yapılan DNA incelemeleri, bu bireylerin 50’li yaşlardaki bir bayan ile 35-40 yaşları ortasındaki bir erkek olduğunu gösterdi.

Bayanın kemikleri üzerindeki DNA çalışması tamamlanamazken 30’lu yaşlardaki erkeğin genetik malzemesinin sıralanması mümkün oldu.

NEOLİTİK ÇAĞDA YARIMADAYA GELMİŞ OLABİLİR

Araştırmacılar, bu kişinin “genetik olarak Akdeniz’de hala mevcut olan halklara, yükle İtalya’nın iç bölgeleri ve Sardinya adasına yakın olduğunu” belirledi. Ayrıyeten, “Neolitik devir Anadolululara da yüksek yakınlık” göstergeleri bulundu.

Makalede, “Bu erkek kuşağının, Neolitik çağda Anadolulu bir kaynak aracılığıyla İtalya Yarımadası’na gelmiş olması muhtemel” denildi. Araştırmacılar buna şöyle bir açıklama getirdi:
“Roma İmparatorluk Çağı’ndaki genişleme ve aktif nüfus artışı sayesinde, Romalıların genetik havuzunun civardaki popülasyonlara bir genetik imza katkısı yapmış olduğunu düşünmek akla yatkındır; bu genetik imza bugün de Akdeniz bölgesinde hala görülebilmektedir.”

‘HASTALIK NEDENİYLE KAÇAMADILAR’

Öte yandan her iki iskelette yapılan tahliller hastalık belirtileri de gösterdi. Bu iki Pompeiilinin vefat anındaki beden durumları patlamadan kaçmaya çalışmadıklarını gösteriyordu. DNA incelmesiyle bunun mümkün nedenleri de bulundu. 50’li yaşlardaki bayanın eklem iltihabı, 30lardaki adamın da omurilik tüberkülozu geçirdiği belirlendi.

İtalya basınındaki haberlerde, bu hastalıkların tesirleri nedeniyle patlamadan kaçmaya çalışamamış olabilecekleri yorumu yapıldı. Kopenhag ve Salento üniversitelerinden araştırmacılar, inceledikleri iki iskeletin yanardağ patlaması sonucu kül ve kaya parçacıklarıyla kaplanmaları sayesinde oksijen üzere DNA’yı bozan çevresel faktörlerden korunduklarını belirtti. Ayrıyeten yeni metodolojilerin genetik araştırmalarda elde edilebilecek data ölçüsünü yükselttiğini vurguladı. (Kaynak)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.