NATO duyurdu: Yüksek hazırlıklı kuvvetin asker sayısı 300 binin üzerine çıkacak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya’nın başşehri Madrid’de 29-30 Haziran’da düzenlenecek NATO Başkanlar Zirvesi öncesinde Brüksel’deki karargahta basın toplantısı düzenledi.

Jens Stoltenberg, “NATO Mukabele Kuvveti’ni (NRF) dönüştüreceğiz ve yüksek hazırlıklı kuvvetlerimizin asker sayısını 300 bin üzerine çıkaracağız” diyerek, savunma harcamalarına ait son dataları de paylaştı.

Stoltenberg, üst üste 8 yıldır Avrupalı müttefiklerin ve Kanada‘nın harcamalarının ölçüsünü artırdığını tabir ederek yıl sonu prestijiyle 350 milyar doların üstünde ekstra harcama yapılmış olacağını belirtti.

Stoltenberg ayrıyeten, müttefiklerden 9’unun yüzde 2’lik gayeye ulaştığını ya da aştığını vurgulayarak, 19’unun 2024 prestijiyle bu amacı tutturma kelamı verdiğini lisana getirdi.

‘TÜRKİYE FAAL ROL OYNUYOR’

Jens Stoltenberg, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski‘nin doruğa katılacak olmasından memnuniyet duyduğunu belirterek şunları aktardı:

“Ukrayna için güçlendirilmiş kapsamlı bir yardım paketi üzerinde anlaşacağız. Bu, inançlı irtibat, dron aksisi sistemler ve yakıt üzere alanlarda değerli takviye niteliğinde teslimatları içerecek. Daha uzun vadede Ukrayna’nın Sovyet devri askeri teçhizatından çağdaş NATO teçhizatına geçişine yardımcı olacağız, savunma ve güvenlik kurumlarını daha da güçlendireceğiz.”

Stoltenberg, Ukrayna‘nın buğdayının ihraç edilmesi konusunda da çeşitli NATO ülkelerinin bunun için uğraş sarf ettiğini vurguladı.

Stoltenberg ayrıyeten, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm ve Türkiye, gemilerin Karadeniz’den geçebilmesi ve buğdayın Ukrayna’dan çıkarılması için bir yol bulmak emeliyle faal rol oynuyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.