Merkez Bankası’nın faiz kararının piyasaya iletisi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün gerçekleştirdiği Para Siyaseti Şurası (PPK) toplantısının akabinde siyaset faizini sabit bıraktığını açıklayan bir metin yayınladı.

Açıklamanın ardından İstanbul Aydın Üniversitesi, KURSAM Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Murat Adil Salepçioğlu, Ensonhaber’e faiz kararının altında yatan nedenleri sıraladı.

“Faizin sabit bırakılması bekleniyordu”

Salepçioğlu, Merkez Bankası’nın faiz kararının piyasaların beklentisi doğrultusunda gerçekleştiğini belirterek kanılarını şöyle aktardı:

“Merkez Bankası faizi sabit bıraktı. Kur Muhafazalı Mevduat ve Gelire Endeksli Senet’in (GES) faiz baremlerine ahenk sağlamak için değişikliğe gitmeyerek bir merkezkaç oluşturdu. Merkez Bankası’nın faizi artırması öteki faizleri artıracağı, finansal maliyetlerini yükselteceği ve bilhassa üreticilere olacak tesirinden ötürü faiz artışı yapmadı. Dolayısı ile faizin pas geçilmesi olumlu bir karar oldu.”

“Faizi artırmak yahut düşürmek o ülkenin siyaseti ile ilgili”

Politika faizinin yükselmesi ya da alçalmasının ülke siyasetleri ile uyumlu olduğunu belirten Salepçioğlu, Türkiye’nin bu manada üretim, istihdam ve ihracatı destekleyen bir tercihte bulunduğunu belirtti.

“Türkiye faiz kararında büyümeyi önceledi”

Salepçioğlu, bu mevzuda yaptığı açıklamasında “Para sıkılaşmasını tercih eden başka merkez bankaları faizi artırdı. Biz ise o sıkılaşmayı daha çok makro ihtiyati önlemlerle sağlamaya çalışıyoruz. Türkiye, ‘fiyat istikrarı mı yoksa tam istihdam mı’ diye düşünerek, siyaset faizini sabit bırakarak, tercihini büyümeden yana kullandı.” şeklinde konuştu.

“Veriler takip edilecek”

Bu kadarın olumlu ya da olumsuz taraflarının gelecek bilgilerle sağlamasının yapılacağını da lisana getiren Salepçioğlu, rezerv sorunu ve cari açığın da takip edilmesi gerektiğini belirterek; yaz aylarında gelecek turizm gelirlerinin müspet seyrinin kıymeti üzerinde durdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.