MEB açıkladı: Kurslara katılan öğrencilere 28 Mayıs’ta imtihan yapılacak

MEB’den yapılan açıklamada, salgın devrinde okullarda yüz yüze eğitimin devamına yönelik kararlılığın DYK’lerde de gösterildiği, bu kapsamda 6, 7, 8, 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerine yönelik kursların planlandığı belirtildi.

Buna nazaran bakanlık, kurslarda salgın periyodundaki öğrenme kayıplarının telafisi için kişisel farklılıkları da dikkate alarak planlı bir biçimde yürütülen eğitim faaliyetlerinin akabinde 81 vilayette İzleme ve Kıymetlendirme Ortak İmtihanı’nı uygulayacak.

“AMAÇ ÖĞRENCİLERİN KAZANIMLARINI ÖLÇMEK”

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bahse ait şu değerlendirmede bulundu:

“Bu uygulamayla gayemiz, destekleme ve yetiştirme kursları aracılığıyla öğrencilerin kurs açılan derslerin öğretim programlarında yer alan kazanımları ne kadar edindiklerini ölçmektir. Böylelikle öğrencilerimize bu mevzuda ferdî karne ileterek geri bildirimde bulunmak ve gerçek datalar bazında kursların aktifliğini artırmaya yönelik faaliyetler oluşturmaktır.”

Çalışmanın 81 ili kapsayacak biçimde tasarlandığını aktaran Özer, uygulama sayesinde salgın devrinde orta verilen kurslardaki mevcut durumu daha net biçimde gördüklerini ve yapılması gereken iyileştirmeler için daha seri halde harekete geçildiğini vurguladı.

İMTİHANIN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Bakan Özer, İkinci Periyot Destekleme Yetiştirme Kursları İzleme ve Kıymetlendirme Ortak İmtihanı’nın birinci periyottaki uygulamadan farklı olarak kapsamının genişletildiğini bildirdi.

Özer, imtihanın Türkçe, Türk lisanı ve edebiyatı, matematik, fen bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, toplumsal bilgiler, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi, ideoloji, fizik, kimya, biyoloji, tarih ile coğrafya derslerinden yapılacağını belirtti.

Derslerin her birinden sorular içeren 33 farklı kitapçık oluşturulduğunu vurgulayan Özer, “Sonuçlar, sırf destekleme ve yetiştirme kurslarında yürütülecek düzgünleştirme çalışmalarına istikamet vermek için kullanılacak ve katiyen rastgele bir yerde not yahut puan olarak kullanılmayacak.” bilgisini paylaştı.

“1080 OKULDAKİ 94 BİN ÖĞRENCİ ÖRNEKLEMDE YER ALDI”

Her periyot kurs açılan tüm sınıf seviyelerinde belirlenen derslerde uygulamayı gerçekleştirdiklerini anımsatan Bakan Özer, şunları kaydetti:

“Geniş kapsamlı olan bu çalışmada 6, 7, 8, 10, 11 ve 12’nci sınıf seviyesinde kurslara katılan 1080 okuldaki 94 bin öğrenci örneklemde yer aldı. Bununla birlikte ortaokul, imam hatip ortaokulu, yatılı bölge ortaokulu, Anadolu imam hatip lisesi, çok programlı Anadolu lisesi, fen lisesi, hoş sanatlar lisesi, mesleksel teknik Anadolu lisesi, toplumsal bilimler lisesi, spor lisesi üzere farklı okul tipleri uygulama kapsamında bulunuyor. Böylelikle sunulacak dayanakları geliştirmek için ayrıntılı bilgiler elde edilecek.”

DYK’lerin verimliliğine yönelik birinci olarak 2021-2022 eğitim öğretim yılı 1. Periyot DYK İzleme ve Kıymetlendirme Ortak İmtihanı’nın 81 vilayette 15 Ocak’ta yapıldığına işaret eden Özer, uygulamaya katılan 7, 8, 11 ve 12’nci sınıf öğrenci karnelerinin birebir hafta Ölçme Kıymetlendirme Merkezleri Ortak Platformu aracılığıyla okullara iletildiğini anımsattı.

Bakan Özer, ikinci devirdeki İzleme ve Kıymetlendirme Ortak İmtihanı sonuçlarına ait öğrencileri süratli bir halde geri bildirimde bulunulacağını kelamlarına ekledi.

 

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.