Maymun çiçeği hastalığı telaşı büyüyor: Çoklukla eş cinsel bireyler ortasında görülüyor

Koronavirüs ile uğraş tüm dünyada devam ederken, 7Mayıs’tan itibaren birinci olarak İngiltere’de görülmeye başlayan maymun virüsü tasalara neden oldu.

En son Kasım 2021’de ABD’de görülmesinin akabinde aylar sonra yine Afrika dışına çıkan maymun çiçeği virüsü birinci olarak 7 Mayıs’ta İngiltere’de, bundan evvel Nijerya’ya seyahat etmiş bir şahısta tespit edildi.

Olaylar ilerleyen günlerde artışa geçti. 18 Mayıs prestijiyle toplam olay sayısı 9’a çıktı.

Bulaşma yoluyla enfekte olmanın mümkün olmadığı açıklandı

AA’nın haberine nazaran; İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA), yeni olayların virüsün endemik olduğu bir ülkeyle rastgele bir seyahat teması olmadığını, bu nedenle bulaşma yoluyla bireylerin enfekte olmasının mümkün olduğunu bildirdi.

‘Ağırlıklı olarak eşcinsel ve biseksüel bireyler ortasında görülüyor’

UKHSA, yeni hadiselerden birinin başşehir Londra’da, başkasının ise ülkenin güney doğusunda tespit edildiğini açıkladı.

Ajans, son maymun çiçeği virüsü olaylarının yüklü olarak eşcinsel ve biseksüel bireyler ortasında olduğunu ve yeni hadiselerin daha evvel teyit edilmişlerle ilişkisi olmadığı bilgisini paylaştı.

İspanya’da mutlaklaşmış 7 olay

İngiltere’nin akabinde virüs İspanya’da da kendini gösterdi.

Sıhhat Bakanlığı Madrid’de 7 mutlaklaşmış 24 kuşkulu olayın olduğunu belirtti. Hastaların sıhhat durumlarının yeterli olduğu öğrenildi.

Uzmanlar, olayların çoğunluğunun eşcinseller ortasında cinsel alaka yoluyla bulaştığı bilgisini verdi.

Portekiz’de ise Sıhhat Bakanlığı 17 Mayıs’ta, 5 şahısta maymun çiçeği virüsü görüldüğünü duyurdu.

İtalya’da özel misyon gücü kuruldu

İtalyan basınındaki haberlere nazaran, İspanya’nın Kanarya Adaları’ndan Roma’ya gelen bir şahısta maymun çiçeği virüsüne rastlandı.

İtalya Yüksek Sıhhat Enstitüsünün (ISS) maymun çiçeği virüsüyle alakalı İtalya’daki durumu takip amaçlı uzmanlardan oluşan özel bir vazife gücü oluşturduğu belirtildi.

En son İsveç’te görüldü

Maymun çiçeği virüsünün kıtada en son görüldüğü ülke ise İsveç oldu. Başşehir Stokholm’de virüsün bulaştığı bir kişinin hastaneye yatırıldığı ve durumunun âlâ olduğu açıklandı. Olayın hangi nedenle virüs kaptığı ise şimdi bilinmiyor.

Eşcinsel ilgi ile bulaşma ihtimali üzerinde duruldu

Virüs, Avrupa dışında da kendini gösterdi. ABD ve Kanada’da görülen virüs, kıtada tasaya neden oldu.

Kanada hükümetinden dün yapılan açıklamada, ülkenin Montreal bölgesinde 17 kuşkulu olay olduğu kaydedildi. Bu ülkede de araştırmacılar, kuşkulu olaylardan kimilerine virüsün eşcinsel alaka yoluyla bulaştığı ihtimali üzerinde durulduğu bilgisini paylaştı.

ABD’nin Massachusetts eyaletine bağlı Halk Sıhhati Ünitesi de 18 Mayıs’ta, Kanada’ya seyahat eden bir kişinin enfekte olduğu açıklamasını yaptı.

Çiçek aşıları virüse karşı yüzde 85’e kadar tesirli

Maymun çiçeği hadiselerinin öteki ülkelere yayılarak global salgına dönüşme ihtimali tartışılırken, virüsün mevt riskine karşı tesirli bir aşının olup olmadığı da merak ediliyor.

Mevzuya ait İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı, maymun çiçeği virüsü için özel bir aşı olmadığını, fakat çiçek hastalığı aşısının bir ölçü muhafaza sağladığını belirterek, muhtaçlık duyulanlara aşının teklif edildiği bilgisini paylaştı.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) bilgileri de çiçek hastalığını yok etmek için kullanılan aşıların maymun çiçeği virüsü hastalığına karşı da yüzde 85’e kadar tesirli olduğunu gösteriyor.

Maymun Çiçeği Hastalığı

Tarihte birinci olarak 1958’de maymunda bulunan virüs, beşerler ortasında birinci sefer 1970’te Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kayıtlara geçti. Kısa vakitte 11 Afrika ülkesine sıçrayan virüs, Afrika’nın dışında birinci olarak 2003’te ABD’de yayıldı.

Daha sonra 2018’de İngiltere ve İsrail, 2019’da Singapur ve 2021’de ABD’de, Afrika’ya seyahat eden birtakım şahıslarda maymun çiçeği virüsüne rastlandı. Şimdiye kadar en çok Afrika’da tesirli olan virüs, 2017’de Nijerya’da en büyük salgına yol açarken ülkede 200 kişi virüse yakalandı ve hadiselerin yüzde 3’ü hayatını kaybetti.

Kongo ve Batı Afrika çeşidi olmak üzere ikiye ayrılıyor

Endemik bir virüsün neden olduğu az hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika tipi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo tipinin yüzde 10’a kadar vefat riski bulunurken Batı Afrika tipinin ise her 2 hadiseden birinde yüzde 1 vefat oranına sahip olduğu biliniyor.

Ekseriyetle hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.