Mariupol’de elektrikler kesildi, ayrılıkçılar şehri kuşatıyor

Mariupol’de elektrikler kesildi, ayrılıkçılar şehri kuşatıyor

Mariupol’de elektrikler kesildi, ayrılıkçılar şehri kuşatıyor

Rus birlikleri Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde ilerlemeye devam ederken, ülkenin güneydoğusunda, Azak Denizi kıyısında bulunan Mariupol kentinin ayrılıkçı güçler tarafından kuşatıldığı bildirildi.

Kiev’e bağlı bölge yöneticisi Pavlo Kyrylenko ise, “Mariupol ve Volnovakha bizim” diyerek, “Düşman baskısı devam ederken iki şehir de dayanıyor” ifadelerini kullandı.

Kyrylenko ayrıca şehrin tamamında elektriğin kesik olduğunu duyurdu. Mariupol ve Volnovakha Rusya’nın ilhak ettiği Kırım ile Rus ayrılıkçıların elinde tuttuğu Donbas bölgesinin arasında kalıyor. Sahil kenti Mariupol’da 500 bine yakın kişi yaşıyor.

Öte yandan Rus ayrılıkçılar Mariupol’den ayrılmak isteyenler için bir “insani koridor” açılacağını bildirdi. Ayrılıkçı Donetsk bölgesi yetkililerinden Eduard Basurin, insanların Mariupol’den ayrılmaları için Çarşamba gününe kadar süre tanıdıklarını ve Rus birlikleri gözetiminde güvenli bir geçiş sağlayacaklarını söyledi.

520 BİN KİŞİ UKRAYNA’DAN KAÇTI

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) verilerine göre şu ana dek yarım milyondan fazla kişi Ukrayna’dan kaçtı. UNHCR Yüksek Komiseri Filippo Grandi sığınmacı sayısının “katlanarak” arttığına dikkat çekti. Grandi 40 yıldır sığınmacı krizlerinde görev aldığını ancak bu şekilde bir artışa şahit olmadığını dile getirdi. UNHCR, Ukrayna’dan kaçanların Polonya, Slovakya, Macaristan, Moldova, Romanya ve diğer güvenli ülkelere tahliye edildiğini bildirdi. Örgüt, Rus işgali nedeniyle Ukrayna’dan 4 milyon sığınmacının gelmesini bekliyor.

İşte dakika dakika son durum: Rusya'nın en büyük korkusu gerçek oldu

İşte dakika dakika son durum: Rusya’nın en büyük korkusu gerçek oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.