KYK kredisi alan ve ödemeyen adaylar dikkat: 2 yılın üzerine borç erteleyebilmek için…

Üniversitelerin ön lisans ve lisans kısımlarında okuyan öğrencilerin gereksinimlerini karşılayabilmesi için devlet tarafından öğrencilere burs ve kredi imkanı tanınıyor. Burs alamayan öğrencilere ise geri ödemeli kredi imkanı sağlanıyor. 2 yıllık ve 4 yıllık kısımlarda eğitim alan öğrenciler başarısız oldukları takdirde burs ödemeleri krediye dönüşüyor. Kredi ödemeleri taksitler yahut bütün borcun ödenmesi durumunda kapatılıyor. Lakin geri ödemesi başlayan ve rastgele bir ödeme yapmayan adayların borçları faizle birlikte artış gösteriyor. Şimdi çalışmayan yahut eğitimine devam eden adaylar erteleme müracaatında bulunabilirler. Pekala KYK kredi ödemesi nereden, nasıl ertelenir? İşte KYK borç sorgulama ve erteleme yolu…

KYK Kredi Borcu Nasıl Ertelenir?

Kredi ve Yurtlar Kurumundan kredi alan öğrencilerin  mezun olduktan 2 yıl sonra ödeme süreçleri başlamaktadır.  Kanunda yer alan durumlara nazaran işsizlik, askerlik ile yüksek lisans ve doktora nedeniyle erteleme süreçleri yapılabilir. 

Adaylar SGK yahut toplumsal güvenlik kuruluşu niteliğinde diğer kuruluşlarla ilgisinin bulunmaması halinde işsizlik sebebi ile erteleme müracaatında bulunabilir. Müracaat tarihinde emekli sandığı, SSK, Bağ-kur kaydı bulunmayanlarda, borçlarını hiç aksatmadan ödeyenlerin ve borç ödemesi başlamayanların borçları ertelenir.

Borç ödeme devri askerlik periyoduna rastlarsa borcu başlamamış yahut tertipli ödeyenlerin askere başlangıç ve muhtemelen bitiş tarihini gösteren bir dilekçe ile kuruma müracaatta bulunması durumunda TEFE uygulanmadan borç ödemesi ertelenir.

Lisans eğitiminin sona ermesinin akabinde orta vermeden yüksek lisans/master eğitimine devam eden öğrenciler, borçlarını yüksek lisans tahsili bitiminde yahut doktora bitiminden 2 yıl sonraki aydan başlamak üzere dilekçeyle müracaat yaparak borcunun erteleme müracaatında bulunabilir. Yüksek lisans ve doktora nedeniyle borç erteleme yapılabilmesi için borcun başlamamış olması gerekmektedir.

KYK Borç Sorgulaması Nereden Yapılır?

Geri ödemeli kredi alan adaylar borç sorgulama sürecini e-Devlet yahut Gelir Yönetimi Başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden yapabilirler. Borç ödeme süreçleri de misal biçimde İnteraktif Vergi Dairesi resmi internet sayfası üzerinden öğrenilir. İşte adım adım borç sorgulama sistemi…

E-Devlet Üzerinden Borç Sorgulama

T.C. kimlik numarası ve şifresiyle e-Devlete giriş yapan adaylar Gençlik ve Spor Bakanlığı hizmetleri içerisinde bulunan “öğrenim/katkı kredisi geri ödeme sorgulama” kısmından yeni borç ölçülerini sorgulayabilir. Kimi adaylar bu ekran üzerinden borçlarını sorgulayamaz ise aşağıdaki adımları takip etmelidir.

E-DEVLET BORÇ SORGUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Vergi Dairesi Üzerinden KYK Borç Sorgulama

E-devlet üzerinden borçlarını sorgulama yapamayan adaylar Gelir Yönetimi Başkanlığı resmi internet sayfasına giriş yapabilirler. Burada e-Devlet giriş seçeneği ile sistemi açan adaylar karşılarına gelen ekranda ” Ödeme ve Borç İşlemleri” kısmından vadesi geçmiş KYK borçları ve vadesi şimdi gelmemiş borçlar ile toplam borç ölçüsünü görüntüleyebilirler.

VERGİ DAİRESİ BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

KYK Borcu Nereden Nasıl Ödenir?

Öğrenim yahut katkı kredisi alan adaylar, kredi alma etabında düzenleme yaptıkları ” Burs /kredi Taahütnamesi”nde borçlarını tebligat beklemeksizin olağan tahsil müddetlerinin sona ermesinden itibaren iki yıl sonraki aydan itibaren ödemeye başlamalıdır. Kredi alınan mühlet kadar aylık taksitler formunda KYK kredisi geri ödenebilir. KYK ödeme süreçleri banka yahut GİB üzerinden alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.