Kuzey Kore başkanı Kim koronavirüs toplantısında sigara içti

Indy100 sitesinin haberine nazaran, Kim, toplantıda ülkenin “olgunlaşmamış” tedbirlerini eleştirdi.

Kovid-19 krizinin ele alındığı acil toplantı sırasında yetkililere salgınla gayretin “karmaşıklığını ve zorlukların” artırdıklarını söyleyen Kim’in toplantı esnasında sigara içmesi imgelere yansıdı.

İmajlarda bir masa etrafında yetkililerle bir ortaya gelen Kim’in, sigarasını sallayarak Kovid-19’la çaba formüllerini eleştirdiği görüldü.

Uzun mühlet tek bir Kovid-19 olayı bildiren Kuzey Kore’de, olay sayılarının 1,72 milyona ulaştığı, 62 kişinin ise hayatını kaybettiği bildirildi.

Salgın Kuzey Kore’de insani krize yol açabilir

Ülkede 13 Mayıs’ta 6 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmış, bu bireylerden sırf birinin vefatına Kovid-19’un Omicron varyantının neden olduğu resmen duyurulmuştu.

Sıhhat sistemi çok da düzgün olmayan ve halkın Kovid-19’a karşı aşılanmadığı Kuzey Kore’de büyük bir salgın yaşanması insani krize yol açabilir.

Kuzey Kore, Dünya Sıhhat Örgütünün düşük ve orta gelirli ülkelerin aşılara eşit erişimini sağlamayı amaçlayan Kovid-19 Aşıları Global Erişim Programı’nca (COVAX) yapılan milyonlarca dozluk aşı teklifini reddetmişti.

Kuzey Kore, salgının kararlı önlemler sayesinde ülkede yayılmadığını argüman ederken, kapatılan hudut kapılarının ülke iktisadına önemli darbe vurduğu söz ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.