Kurumsal Yatırımcıların Bu Altcoin İçin İştahı Kabardı!

Lider altcoin Ethereum’un (ETH) geçtiğimiz haftalarda Şanghay güncellemesini geride bırakması ile kurumsal yatırımcıların ETH’ye yönelik ilgisi artmış gibi duruyor.  İşte detaylar…

Lider altcoin Ethereum, kurumsalların ilgisini çekiyor

İlk işaretler, Ethereum’un sorunsuz Şangay yükseltmesinin kurumsal yatırımcıların stake etmeye olan ilgisini artırdığını gösteriyor. Ethereum Blockchain geliştirici firması ConsenSys’in analisti Michiel Milanovic yaptığı açıklamada, en iyi kurumsal sınıf Ethereum (ETH) stake hizmeti sağlayıcılarının Nisan ayında geçen ayın tamamına kıyasla yaklaşık üç kat daha fazla giriş kaydettiğini söyledi. Milanovic, girişlerin yüzde 80’inin 12 Nisan’da Şangay güncellemesinin yayına girmesinden sonra gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ethereum’un merakla beklenen Şangay güncellemesi 12 Nisan’dan itibaren, daha önce stake sözleşmelerinde kilitli tutulan 35 milyar dolar değerindeki yaklaşık 18 milyon tokenin çekilmesini sağladı. Yükseltmenin ardından ETH’nin fiyatı 11 ayın en yüksek seviyesi olan 2.100 dolara yükselerek, kilit açmanın önemli bir satış baskısına ve fiyat düşüşüne yol açabileceği endişelerine meydan okudu. Ancak token son zamanlarda 1.900 doların altına düşerek daha geniş bir kripto piyasası düşüşüne uyum sağladı.

Para çekme işlemlerine izin verilmesi, daha önce bazı yatırımcıları ETH staking’inden uzak tutmuştu. Güncelleme, ETH’yi stake etmek için kilitlemeyle ilişkili likidite riskini de azalttı. Milanovic, “Bunun, ETH’nin uzun vadeli doğrulayıcıların stake ettikleri varlıkları çekmelerinden sonra doğal olarak stake oranlarını artırmasını bekliyoruz” dedi.

Yatırımcılar staking’e başlamayı planlıyor

Kurumsal düzeyde stake etme hizmeti sunan Kiln tarafından yapılan bir ankete göre, yatırımcıların yüzde 68’i Şanghay’dan sonra stake etmeye başlamayı ya da stake ettikleri miktarı artırmayı planladıklarını söyledi. Anket Şubat ayında, Şanghay güncellemesinden önce yapıldı. Kiln’in kurucu ortağı ve işletme müdürü Thomas de Phuoc, firmanın geleneksel finans (TradFi) firmalarından bile stake etmeye yönelik yeni bir ilgi dalgası yaşadığını söyledi.

Phuoc, “Satış ekibimiz, geleneksel kurumlar da dâhil olmak üzere, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %60 daha fazla işlem gerçekleştirdiklerini kaydetti.” dedi. “Şu anda bazı aracı kurumlarla, ABD’deki veya Avrupa’daki yatırım bankacılığı hizmetleri ve holding şirketleriyle görüşüyoruz,” diyor.

Kripto girişim fonu Dragonfly’ın analisti tarafından hazırlanan bir Dune gösterge grafiğine göre Kiln, Şangay yükseltmesinden bu yana 47 milyon dolarlık (24.640 ETH) yeni mevduat kaydetti. Rakip platform Staked.us, Dune verilerine göre, çekilen 51 milyon dolarlık (26.667 ETH) staking ödülünün iki katından fazla olan 111 milyon dolar (58.592 ETH) giriş kaydetti. Milanovic, yine de kesin sonuçlara varmak için erken olduğunu, çünkü tüm stake sağlayıcılarının para çekme işlemlerini hemen etkinleştirmediğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir