Kurtulmuş: İnşallah Erdoğan tekrar cumhurbaşkanı olacak

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Cihannüma Derneği 4. Olağan Genel Kurulu”na katıldı.

Buradaki konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da selamlarını ve muvaffakiyet dileklerini iletti.

Cihannüma Derneğinin temsil ettiği büyük kitlenin en kıymetli özelliğinin samimiyet, fedakarlık, özgüven sahibi olmak, makuliyet çizgisinden sapmamak, özgürlük ve demokrasiye bağlılık, kapsayıcılık ve kuşatıcılık, sağlam bir mefkureye sahip olmak olduğunu belirten Kurtulmuş, derneğin temsil ettiği fikri ve siyasi müktesebatın en temel savlarının, Türkiye’nin kendi kökleri üzerinde yükselebilecek güce ve birikime sahip olması olduğunu söyledi.

Bu müktesebatta, demokrasi ve millet iradesini her türlü siyasi tercihin üstünde tutmak, tam bağımsız güçlü Türkiye’yi inşa etmek, kurallar ne olursa olsun Türkiye’nin egemenlik haklarını korumak, Türkiye’nin bölgesel bir güç ve global bir aktör olma savının bulunduğunu lisana getiren Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Bölgesel bir aktör ve global bir güç olarak Türkiye, onun bunun değil, şu ya da bu tarafın buyruğunda olan bir ülke değil, Avrupa Birliğinin şunun, vesairenin kapısında bir halde bekletme salonunda beklettiği, terbiye ettiği bir ülke değil. Kendi ayakları üstünde duran bölgesel bir güç ve global bir aktör olan Türkiye. Bunla ilgili onlarca örneği sayabilirsiniz. Yalnızca ikisini hatırlatmak isterim. Bunlardan birincisi Rusya-Ukrayna Savaşı başladıktan sonra bütün dünya Rusya’yı nasıl durduracağı konusunda rastgele bir fikre sahip değilken, fikri geçtim rastgele bir formda bunu durdurabilecek bir gaye, maksat içerisinde değilken, Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın öncülüğünde tabiri caizse bir mekik diplomasisi uygulayarak hem Rusya hem Ukrayna ile görüşerek barışı temin edecek global bir aktör, bir devlet olduğunu ortaya koydu. Ancak maalesef biz, savaş bir an önce bitsin noktasındayken, Dolmabahçe görüşmelerinden sonra, yalnızca bir görüşmeyle neredeyse bu iş bitecekken birileri Avrupa’da bu savaşın daha uzun müddet sürmesini istediği için ne yazık ki savaş bitirilemedi.”

Kurtulmuş, en kısa vakitte Ukrayna’da her iki tarafın da hakkaniyeti bulacağı adil bir tahlille barışın sağlanması temennisinde bulundu.

“TÜRKİYE NE YAPACAĞINI BİLİYOR”

Türkiye’nin global bir aktör ve güç olma argümanının Madrid’de geçen hafta yapılan NATO Tepesi’nde görüldüğünü vurgulayan Kurtulmuş, “Türkiye, NATO’nun üyesi olarak İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesiyle ilgili süreçte imzayı atıp ‘Tamam bunlar girebilir’ dememiştir. Yalnızca yolu açmış, rezervini bir halde askıya almış, süreci başlatmış lakin bu süreçte verdikleri kelamlara uymazlarsa, İsveç ve Finlandiya’ya asla yeşil ışık yakılmayacağını, kırmızı kartın cebimizde olduğunu ilan etmiştir” dedi.

Zirve sonrası açıklanan bildirinin, Türkiye’nin hazırladığının neredeyse birebiri olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, Türkiye’nin elindeki “veto kartını” çok uygun kullanarak, bu ülkelerin bundan sonraki süreçte terör örgütlerine hiçbir biçimde dayanak vermeyeceklerini teminat altına aldığını tabir etti.

“Söz verdiler, yerine getirirler, kendileri bilir. Yerine getirmezler, kendileri bilir. Türkiye ne yapacağını biliyor” diyen Kurtulmuş, Türkiye’yi terör örgütlerine karşı korumakta kararlı olduklarının altını çizdi.

“CUMHURBAŞKANIMIZ TEKRAR SEÇİLECEK”

Kurtulmuş, Türkiye’nin, 2023 seçimlerinde yine güçlü, büyük Türkiye istikametinde, yeni ve adil bir dünyanın kurulması dileğiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öncülüğünde yürüyüşüne devam edeceğini lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Seçim bir yarıştır. Bizim adayımız belirli, Recep Tayyip Erdoğan. İnşallah Erdoğan milletin oylarıyla, milletin takviyesiyle, mazlumların duasıyla, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak tekrar seçilecektir. Lakin yarış, rakiple olur. Karşı tarafa ‘rakip kim’ dediğimiz vakit, diyorlar ki ‘Rakibimizi çıkartalım da 20 günde yıpratacak mısınız onu?’ Biz de diyoruz ki ‘Recep Tayyip Erdoğan 20 yıldır ortada, 20 yıldır yıpranmıyor da sizin adayınız 20 günde yıpranıyorsa, o denli bir adayla, sevdayla uğraşmayın.’ Dünkü masadan bir kriter daha çıktı. O denli görünüyor ki kim aday olsun, olmasın tartışması önemli bir tartışma. Kendileri bilir, kim aday olursa olsun inşallah Tayyip Erdoğan’ın karşısında hiçbirisinin bir bahtı olduğunu düşünmüyorum. İnşallah milletin oylarıyla, takviyesiyle Cumhurbaşkanı’mız tekrar seçilecektir.”

“Altılı masa. Altı artı bir. O teğin de hakkını unutmayalım. Temel o masanın en aktif aktörü o ismi anılmayan birdir. O altı adedinin hepsi de biliyorlar ki o ismi anılmayan bir dese ki ‘Biz size oy veriyoruz’ feriştahını getirseler, Tayyip Erdoğan’ın karşısında yarışa dahi katılmasının imkanı yoktur” diyen Kurtulmuş, “altılı masa”nın ortasında bundan sonra en çok yaşanacak tartışmanın “demokrasiye en çok aşık olan kimdir” olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bildirisinin okunduğu Genel Kurul’a, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Mustafa Şen, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, AK Parti Küme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Kamu Başdenetçisi Erdem Malkoç, Cihannüma Derneği Genel Lideri İstek Yorulmaz, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü ve Derneğin Yüksek İstişare Heyeti Lideri Yusuf Tekin, Memur-Sen Genel Lideri Ali Yalçın, AK Parti Gençlik Kolları Lideri Eyyüp Kadir İnan, TÜGVA Genel Lideri Enes Eminoğlu ile davetliler katıldı.

Kurtulmuş’a günün anısına ikram takdim edildi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.