Kripto Çöküşü: Bitcoin Bir Kara Deliğe Düşebilir mi?

Bitcoin (BTC) bu yıl hızlı bir yükseliş yaşadı. Bu, Bitcoin’in ilk hızlı büyüme deneyimi değil ve muhtemelen sonuncusu da olmayacak. Ancak bu, diğer faktörlerin piyasada istikrarsızlık yaratmayacağı ve Bitcoin’in geleceğini bir şekilde tehdit etmeyeceği anlamına gelmiyor. Kripto analisti John Kiguru, kripto ekosistemini değerlendiriyor ve Bitcoin için öngörülerini açıklıyor.

“Bitcoin (BTC)’nin arkasında büyük işletmeler ve suç topluluğu var”

Görünüşte, Bitcoin çok başarılı bir kripto para birimi. Dijital bir para olarak işlev görecek şekilde tasarlanmış ve pek çok rakibini işsiz bırakacak kadar başarılı. Bununla birlikte, dijital para biriminin istikrarı mutlaka verilen bir hediye değil. Aslında, Bitcoin’in büyümesinin, en büyük savunucularının, suç camiasındaki en az fayda sağlayan kişiler olması gerçeğiyle sekteye uğramaya devam etmesi muhtemel.

Dijital para birimlerinin hayatta kalması ve gelişmesi için arkalarında büyük bir topluluk var. Bu topluluk, çeşitli gruplardan veya ortak çıkarlar veya hedeflerle birleşmiş tek bir gruptan oluşuyor. Bir kripto para biriminin arkasındaki topluluk ne kadar büyükse, hedeflerine ulaşmada o kadar başarılı olur. Şu anda, Bitcoin’in arkasındakiler büyük ölçüde büyük işletmeler ve suç topluluğu.

Büyük işletmeler, Bitcoin’i hoş karşılanmadıkları ülkelere ve dışına para transfer etmenin güvenilir bir yolu olarak görüyor. Suç topluluğu ise bu işlemleri beslemeye yardımcı olmak için haksız kazançlarına güveniyor. Suç topluluğu, para birimini istifleyerek Bitcoin fiyatlarını yapay olarak yüksek tutmaya yardımcı olmada da etkili. Bu toplulukların Bitcoin’in fiyatı ve zenginliği üzerinde çok fazla gücü var. Bu da onları BTC’yi istikrarlı tutmakla çok ilgilendiriyor.

Bitcoin, kullanıcıları için istikrar yaratan tek kripto para birimi değil. Litecoin ayrıca, “diğer karanlık ağ” olarak bilinen ve çoğunlukla uyuşturucu satıcıları ve diğer suçlulardan oluşan bir suç topluluğuna sahip. Bu ağın amacı, rakip kripto paraları piyasadan uzak tutmak için Litecoin fiyatlarını yüksek tutmak.

Kriz durumu: Kimsenin istemediği bir hız treni

Bitcoin, 2010’ların başında ilk kez çekiş kazanmaya başladı. O zaman, fiyatının bir ‘devrilme noktasında’ olduğu konusunda çok şey konuşuldu. Ayrıca, kısa süre sonra tüm zamanların baş döndürücü bir zirvesine ulaştı. Buradaki ana fikir, kripto paranın sonunda büyük işletmelerin dikkatini çekecek kadar büyümesiydi. Böylece, daha sonra kendi kullanımları için büyük miktarlarda satın almaya ve bir para birimi olarak kullanmaya başlayacaklardı. Buradaki fikir, bunun Bitcoin’in fiyatının daha da yükselmesine ve düzenleyicilerin oturup dikkat çekmesine neden olacağıydı.

Büyük işletmeler, coşku sona erdikten sonra uzun bir süre dijital paralar konusunda oldukça şüpheci davrandılar. Bitcoin’i adil bir şekilde ele almaktan çok ceplerini doldurmakla ilgilendiler. Bu, Bitcoin’in fiyatı zirveye ulaştığında, buna yatırım yapan çok fazla insan olmadığı anlamına geliyordu. Çünkü kârın sıfıra yakın olacağını biliyorlardı. Sonuç olarak, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin uzun bir süre durgunlaştı.

Bu durum, kripto para topluluğunda birçok kişinin bunun yapay olduğuna ve gerçek bir değeri olmadığına inanmasına neden oldu. Bu zihniyet, birçok insanı, büyük işletmeler yeniden yoğun bir şekilde yatırım yapmaya başlar başlamaz Bitcoin fiyatının düşeceğine inandırıyor. Ne yazık ki, bu mutlak bir şekilde gerçekleşmedi. Bazı büyük işletmeler Bitcoin’e yatırım yaptı. Ancak Bitcoin’e yoğun yatırım yapan şirketlerin sayısı hala oldukça az. Ayrıca, suç topluluğunun BTC’ye getirdiği istikrar, aslında onu suçlular için biraz güvenli bir sığınak haline getirdi.

Savaş bitmedi: Bitcoin için yakın zamanda bazı düşüşler mümkün

Suç topluluğu, Bitcoin’in büyümesine çok karşı çıktı. Bu nedenle, onu yavaşlatmanın veya durdurmanın yollarını bulmak için perde arkasında çalışıyor. Bitcoin’e karşı tutumları, merkez bankalarının altına yönelik tutumuna biraz benziyor. Bitcoin’in güvenli ve dayanıklı olduğunu görüyorlar. Bu yüzden onu kendi hain faaliyetlerinde kullanmak için koruyorlar.

Sorun şu ki, büyük işletmeler veya merkez bankalarının beklediği kadar güvenli ve dayanıklı değil. Aslında, Bitcoin’in suçlular tarafından bu kadar yaygın olarak kullanılması, kripto para birimine şüpheyle yaklaşan düzenleyicilerin gözündeki kötü durumunda önemli bir faktör oldu. Sonuç olarak, Bitcoin’in daha fazla çekiş kazanmasını aktif olarak durdurmaya çalışan güçlü konumlarda birçok insan var.

Sonuç

Şu anda, Bitcoin fiyatı yalnızca büyük işletmelerin ve suç topluluğunun ilgisiyle destekleniyor. Her iki gruba da bir şey olursa muhtemelen bu değişir. Büyük işletmeler Bitcoin’in faydasını görmeyi bırakırsa, satın almaya devam etmeleri pek olası değil. Öte yandan, suç topluluğu Bitcoin’in artık güvenli olmadığına karar verirse, başka bir şeye geçmeden önce onu mümkün olduğu kadar uzun süre biriktirmeleri muhtemel. Ancak şimdilik, Bitcoin’in fiyatı tekrar yükseliyor. İşte bunun çok iyi bir şey anlamına gelmesi mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.