Kırmızı erik suyunun yararları nelerdir? Erik suyu nasıl yapılır?

Erik suyu, güçlü bir antioksidan olarak bilhassa yaz aylarında bol bol tüketilmesi tavsiye edilir. Bedenin su gereksiniminin kıymetli seviyede karşılayan kırmızı erik suyu, varlıklı vitamin ve mineral deposu olması sebebiyle de bedenin gereksinimi olan besin kıymetlerini sağladığı için hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Erik suyu epey kolay hazırlanabilen, konservesi yapılıp kış ayları için dahi koruma edilebilen bir içecektir…

Antioksidan Kaynağı:

Günümüzde epeyce yaygın olan ziyanlı beslenme alışkanlıkları neredeyse tüm hastalıkların temel nedeni olarak görülür. Erik suyu üzere antioksidan deposu olan kırmızı renkli meyve ve sebzeler, ziyanlı beslenme alışkanlıklarından kaynaklı bedende biriken toksinlerin en doğal formda atılmasını sağlar.

Vitamin ve Mineral Deposu:

Erik suyu, bedenin günlük olarak muhtaçlığı olan mineral ve vitaminleri en doğal halde karşılar. Vitamin ve mineral bakımından uygun beslenen beden ise hastalıklara karşı bağışıklık kazanır, kişinin her bakımdan daha düzgün hissetmesini sağlar. 

Sindirimi Kolaylaştırır:

Kırmızı erik suyu, metabolizmanın daha yeterli çalışmasına yardımcı olarak sindirim sistemi sorunlarının ortadan kalmasını dayanaklar. Bilhassa kabızlık düşüncesi çeken şahısların bağırsaklarının daha çalışmasını sağlar. Erik suyu, tertipli olarak tüketildiğinde mide hazımsızlığına ve kabızlıktan kaynaklı şişkinliğe güzel gelir. 

Yüksek Kolesterolü İstikrarlar:

Kalp ve damar hastalıklarının en temel ve tehlikeli belirtisi olan yüksek kolesterol, kandaki yağ ölçüsünün fazla olmasından kaynaklı oluşmaktadır. Doğal ve mesken imali erik suyu, yüksek kolesterolün olağan düzeylere düşmesine yardımcı olarak kalp ve damar hastalıklarına karşı engelleyici bir vazife üstlenmektedir. 

İltihabı ve Enfeksiyonu Önler:

Erik suyu, bedende meydana gelen iltihabın ve bilhassa de idrar yolu enfeksiyonunun bedenden sökülüp atılmasını sağlar. Bedeni iltihaplardan arındıran erik suyu, iç organların daha sağlıklı ve sistemli çalışmasına dayanak olmaktadır. 

Malzemeler:

  • 1 kg kırmızı erik

  • 1 su bardağı şeker

  • 1 yemek kaşığı limon suyu

  • 2 litre su

Hazırlanışı:

Erikler ayrıntılıca yıkanıp temizlenir. Derin ve büyük bir tencerenin içine yıkanan erikler, şeker ve ek edilerek kaynayıncaya kadar yüksek ateşte pişirilir. Erikler yumuşamaya başladığı anda içine limon suyu eklenip 3-5 dakika kadar daha kaynatılır. Akabinde altı kapatılır ve tencerenin içinde soğuması beklenir. 

İyice soğuyan erikler süzgeçten geçirilerek kabukları ve çekirdekleri ayıklanır. Posası ayıklanan erik suyu buzdolabında soğuttuktan sonra buzla servis edilebilir. Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.