Kiralık daire fiyatları akıl almaz düzeylerde: Sancaktepe de barınamıyor!

Yakın tarihimizde yaşanan en büyük kira ve emlak krizi bütün yıkıcılığıyla devam ederken birinci olarak İstanbul’da nisan ayında platformlar tarafından yayımlanmaya başlayan Kiralık Konut Raporu’na Sancaktepe ilçesi de dahil oldu.

Yaşamı tehdit eden hale gelen konut krizi karşısında milyonlarca yurttaş bir başına bırakılmış durumda. Sarıgazi Halkevi, Sancaktepe ilçesi genelinde kiralık daire ilanları fiyatlarını araştırdı. 

Araştırma kapsamında 25.06.2022 ile 25.07.2022 tarihleri arasında sahibinden.com’da yer alan toplam 350 ilan incelendi. Buna nazaran İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde ortalama mesken kiralarının 8.189 TL olduğu tespit edildi. Büyükşehirlerde merkezden çepere kira göçü başladığı istikametindeki haberlerin sayısı her geçen gün artarken Sancaktepe’deki tablo da konut krizinin kentin her köşesine ulaştığını kanıtlıyor. 

 

ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞININ TAMAMI NEREDEYSE KİRAYA

Sarıgazi Halkevi tarafından “Sancaktepe’de yaşayanların büyük bir kısmı ya taban fiyatla çalıştığını yada işsiz olduğunu” lisana getirildiği araştırmaya nazaran Sancaktepe’de 5.000 TL altı yalnızca ve yalnızca 78 ilan bulunuyor. 78 ilandan 56 tanesi 4.000 TL ve 5.000 TL aralığında. 22 tanesi ise 2.500 TL ve 4.000 TL aralığında. Bu ilanlarda yer alan konutların bir birden fazla ise insanca hayat şartlarından hayli uzak.

Sarıgazi Halkevi, Sancaktepe ilçesinde tertipli olarak kira raporunu yayınlamaya devam edeceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.