Kılıçdaroğlu’ndan adaylık açıklaması: Benim ismimde uzlaşılırsa ben hazırım

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu konuk olduğu programda cumhurbaşkanlığı adaylığı için konuştu, “Ben hazırım” dedi.

Altılı masada çatlak tezlerini yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Çatlak yok efendim. Altı farklı başkanız, demokrasi istiyoruz, hak ve özgürlük istiyoruz. Birisi konuşuyor başkaları biat ediyor, bizde o denli bir şey yok. Herkes niyetini söyler. Bugüne kadar açıkladığımız bildirilerde altı parti başkanının de imzası var. Buyursunlar onlar da yapsınlar. Altı önder ortak miting de yapabiliriz farklı başka da yapabiliriz. Sorun miting değil bu sistem. Bu sistem Türkiye’yi felakete götürüyor” tabirlerini kullandı. Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili olarak “Benim ismim üzerinde uzlaşma sağlanırsa ben hazırım” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öbür satırbaşları:

“Biz çabucak hızlı bir biçimde hasar tespit komitesi dataları getirecek. Birinci yapacağımız şeylerden biri israfın önlenmesidir. Bütün partilerin bu bahiste çalışmaları var. Yazılı bir metne dökülecek o genelgeyi çıkaracağız. Devlette israf felaket durumda. Araçlardan bir iki tanesi kalır geri kalanı satarsınız. Bir kişi için 13-14 uçak tutulur mu. Bir de diyorlar ki biz dindarız. İsraf haram değil mi ya! Sen bir çocuğun yatağa aç girdiği yerde nasıl 13-14 uçak tutarsın! Prestij saygınlıktır. Prestij diğerlerinin size prestij etmesidir. Siz bugün söylediğiniz yarın değiştirirseniz, yolsuzluk gırtlağa kadar gelmiş bunlara göz yumarsanız kim size hürmet duyacak! Yalnızca beyefendi oturuyor etrafındaki 5-6 kişi emredersiniz diyor .O sanıyor ki Türkiye, dünya bu türlü.

“İktidara geldiğimizde göreceksiniz bir vatandaşlar rahat nefes alacak; iki, genelde iş dünyası da dahil olmak üzere toplumda rahatlama olacak, otoriter yapı sona erecek. Göreceksiniz dolar da avro da makul seviyelere gelecek.

” (Devlet Bahçeli’nin “Kılıçdaroğlu kesinlikle sorgulanmalıdır” kelamlarına dair) Doğrudur tabi sorgulanmalı. Kılıçdaroğlu diyor ki Süleyman Şah türbesi neden kaçırıldı? Askeri hastaneleri kapattınız dünyada askeri hastanesi olmayan tek ordu Türk ordusu evet sorgulanmalıyım. Bunu söylüyorum. Kabahat mu işliyorum bunu sormak kabahatse evet hata işliyorum. Siz ne yapıyorsunuz pekala? Kılıçdaroğlu beşli çetelerin adamı değildir. Sizler üzere beşli çetenin önünde duran beşerler değildir. Evet sorgulanmalıdır. Beni sorgulamak istiyorsanız yüreğiniz varsa niçin televizyonlarda karşıma çıkmıyorsunuz? Hodri meydan, Lakin yapamazlar, şakşakçıları bulmuşlar efendim Kılıçdaroğlu sorgulanmalıdır. Sorgulayın efendin. Gelsin! Gelemez gelemez! Çükü ben haklıyım. (Bahçeli’nin “Hesaplaşmanın kapılarını aralamak istiyor” ifadesine) Hangi hesaplaşma? Bunlar akıllarını peynir ekmekle yemişler. Bunlar yalnızca iftira atarak bir yerlere gidebilir miyiz niyetinde.

(Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık verebiliriz” tabirine ilişkin) Karar alınırken altı önder oturup karar alacağız. Hasebiyle şu yahut bu rastgele bir halde ironi de yapabilir öteki bir konuşma da yapabilir. Burada kıymetli olan altı başkanın karar almaları. Ve aldıkları kararları kapı ardında değil kamuoyu önünde duyurmaları. Madem devlette saydamlığı savunuyoruz kendi ortamızda da saydam olmalıyız. Elbette oturup konuşacağız gerekirse tartışacağız. Altı başkan oturur konuşuruz, ki biz altı önder bir ortada yalnızca bugün değil geleceği de nasıl inşa edeceğimizi anlatıyoruz. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.