Kemal Derviş Kimdir? Eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş Öldü mü, Kaç Yaşındaydı?

Gündemin öne çıkan isimlerinden biri de Kemal Derviş oldu. Eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’in hayatını kaybettiği açıklandı. Yaşananların ardından Derviş’in hayatı hakkında yapılan araştırmalar hız kazandı. Peki Kemal Derviş kimdir? Kemal Derviş kaç yaşındaydı? Kemal Derviş öldü mü?

Detaylar içeriğimizde…

Kemal Derviş Kimdir?

Kemal Derviş 10 Ocak 1949 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Türk bir baba ve Alman bir annenin oğlu olarak doğan Derviş İngiltere’de bulunan Londra Ekonomi Okulunda ekonomi alanında lisans ve lisansüstü derecelerini aldı. Bu eğitimin ardından doktorasını da  ABD’nin Princeton Üniversitesinde yaptı.

Derviş, 1973-77 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Princeton Üniversitesinde ekonomi alanında ders verdi. 

1977 yılında Dünya Bankası’nda çalışmaya başlayan Derviş, aynı kurumda 1996 yılında Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu başkan yardımcılığına terfi etti.

Program kapsamında Türkiye sabit kur rejiminden dalgalı kura geçti.

2001 mali krizinin ardından Derviş Ecevit Hükümeti tarafından Türkiye’ye davet edildi. Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak IMF ile müzakereleri yönetti. Hazırladığı Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı kapsamında özellikle finans sisteminde önemli reformlara imza attı.

Kemal Derviş Öldü mü, Kaç Yaşındaydı?

2001-2002 yıllarında Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini yürüten Kemal Derviş hayatını kaybetti. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Derviş 74 yaşında yaşama veda etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir