Japonya’da alarm: 67 bin şahsa tahliye daveti yapıldı

Asya’nın farklı bölgelerini etkileyen ve getirdiği atmosferik basınç ile şiddetli yağış ve rüzgarlara neden olan Hinnamnor Tayfunu, Japonya’da tesirini sürdürüyor.

Mie eyaletindeki Toba kentinde 8 bin 292 hanede yaşayan 17 bin 392 şahsa toprak kayması riski nedeniyle tahliye daveti yapılırken, tahliye davetleri Okinawa eyaletinin Ishigaki kentinde ise 25 bin hanede yaşayan 49 bin 651 kişiyi etkiledi.

Okinawa eyaletindeki kimi marketler tayfunun şiddetini artıracağı tarafındaki ihtarlar nedeniyle kapalı kalırken, panik yaşayan kimi bölge sakinleri ise açık olan marketlerden temel besin hususlarını stoklayarak rafların boş kalmasına neden oldu.

BİRÇOK BÖLGE İÇİN İKAZ YAPILMIŞTI

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), dün yaptığı açıklamada Hinnamnor Tayfunu’nun neden olduğu şiddetli rüzgarların Okinawa’nın birtakım kesitlerinde ağaçları, elektrik direklerini ve araçları devirebilecek şiddette rüzgarlara neden olabileceği ikazında bulunmuştu.

Ayrıca birçok bölge için heyelan uyarısı yapılmıştı. Hinnamnor Tayfunu’nun neden olduğu atmosferik istikrarsızlığın ülkenin farklı bölümlerinde yarın da tesirini sürdürmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.