‘James Webb Teleskobu çekti’ diyerek ‘sucuk’ görseli paylaştı: ‘Bilim şakası’ dedi

Fransa’nın önde gelen bilim insanlarından Fransa Atom Gücü Komitesi Müdürü Etienne Klein, 31 Temmuz’da Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda Güneş’e en yakın yıldız olan Proxima Centauri’ye ilişkin olduğunu söylediği bir manzara yayımladı.

‘SUCUK’ OLDUĞUNU İTİRAF ETTİ

Sputnik Türkiye’de yer alan habere nazaran, imgenin James Webb Teleskobu’yla elde edildiğini ileri süren Klein, “Bu kadar çok ayrıntı… her gün yeni bir dünya ortaya çıkarılıyor” dedi.

90 bin takipçili hesabı üzerinden yaptığı paylaşım kısa müddette büyük ilgi toplayınca Klein, görseldeki kırmızı nesnenin bir yıldız değil, sucuk olduğunu itiraf etti.

ÖZÜR DİLEDİ

‘Bilim insanı şakası’ olarak tanımladığı olaydan ötürü özür dileyen Prof. Klein, gayesinin insanlara ‘yetkili pozisyondaki insanlardan gelen bilgilerin doğruluğuna karşı dikkatli olmaları gerektiğini’ hatırlatmak olduğunu savundu.

Klein, “Hiçbir kısmı gerçek olmayan şakam karşısında şok olmuş olabilecek herkese özürlerimi sunmaya geldim” dedi.

ELEŞTİRİ ALDI

Fransız bilim beşerinin ‘şakası’, dünyadaki bilim insanlarının haberlerdeki yanlış imajlarla çaba etmek zorunda kaldığı bir periyotta geldiği için toplumsal medya kullanıcılarınca eleştirildi.

Twitter kullanıcısı @alexis200m, Klein’ı “Bilimsel bir araştırma yöneticisinin bu tıp şeyleri paylaşması epeyce uygunsuz” diye eleştirdi.

Bilimsel güvenilirliği tekrar kazanma emeliyle Klein, daha sonra ünlü Döner Tekerlek Gökadası’nın bir manzarasını yayınlarken takipçilerine bu sefer fotoğrafın gerçek olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.