İtalya’da meydana gelen sel felaketinde 9 kişi öldü

Ancona Valiliği’nden sel felaketine ait yapılan yazılı açıklamada, olayda şu ana kadar 9 kişinin ömrünü yitirdiği, 2’si çocuk 4 kişinin de kayıp olduğu belirtildi.

Basında çıkan haberlerde, felakette en az 50 kişinin de yaralandığı, yüzlerce kişinin de su baskınları sebebiyle konutlarını terk etmek zorunda kaldığı aktarıldı.

Başbakan Mario Draghi de Bakanlar Konseyi toplantısının akabinde düzenlediği basın toplantısında, felakette ömrünü yitirenler için taziyelerini iletti.

Bakanlar Konseyi’ni tamamladıklarını ve birazdan bölgeye hareket edeceğini lisana getiren Draghi, “Sivil Savunma Lideri, hükümet ismine gereken tüm takviyesi vermek için felaket bölgesinde. Bakanlar Konseyi acil ihtiyaçlar için 5 milyon euroluk bir kaynak tahsis etti” dedi.

İtalya’nın Ancona kenti yakınlarındaki yerleşim yerlerini etkileyen sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 9’a yükseldi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE ÇABANIN ÖNERMİNİ GÖSTERİYOR

Draghi, “Bugün Marche’de yaşananlar, iklim değişikliğiyle gayretin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Bu ortada, Bakanlar Konseyi sel felaketi nedeniyle Marche’de inanılmaz hal ilan etti.

Bölgeye sabah saatlerinde giden Sivil Savunma Lideri Fabrizio Curcio da “Gerçekten harika ölçülerde su ile bölgede dehşet anları yaşanmış.” tabirlerini kullanmıştı.

Diğer yandan, İtalyan basınında felakete ait çıkan birinci haberlerde meyyit sayısı evvel 7 olarak verilmiş, daha sonra kimi kaynaklarda bu sayının 10’a çıktığı kaydedilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.